Flybe zbankrotovaly, všechny lety byly zrušeny

08.03.2020 - EvropaBritská letecká Flybe ve středu 4. března pozdě večer po přistání posledního letu toho dne ukončila provoz a požádala o ochranu před věřiteli. Všechny plánované lety byly od následujícího dne zrušeny. FlyBe byla největší regionální leteckou společností v Evropě.

Flybe - Bombardier Q400 (foto: Riik@mctr/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Na svých internetových stránkách flybe.com společnost požádala cestující s platnými letenkami, aby se nevydávali na letiště, protože jejich let je zrušen. To se týká i letů provozovaných společností Stobart Air. U letů provozovaných franšízovými partnery Eastern Airways a Blue Islands mají cestující sami kontaktovat tyto aerolinie a nechat si potvrdit svou rezervaci.

O tom, že se lety neuskuteční byli cestující informováni prostřednictvím SMS jen o několik hodin před odletem. Odhaduje se, že zastavení letů se dotklo několika desítek tisíc cestujících. Flybe měla v současnosti zhruba 2300 zaměstnanců a provozovala 54 letadel Bombardier Q400 a devět strojů Embraer 175.

Flybe - Embraer 175 (foto: Rob Hodgkins/Flickr - CC BY-SA 2.0)

Flybe obsluhovala především linky na regionální letiště ve Velké Británii. Společnost měla své základny na letištích v Birminghamu, Belfastu, Manchesteru a Southhamptonu. Podle dat společnosti Cirium zajišťovala Flybe 36 % vnitrostátních letů a z hlediska nabízené kapacity měla na domácích letech 26% podíl. V minulosti Flybe také krátce létaly do Prahy na lince z londýnského letiště Southend.

Flybe bojovala o přežití již delší dobu. Vloni v březnu převzalo Flybe konsorcium Connect Airways zahrnující společnosti Virgin Airways, Stobart Group a Cyrus Capital Partners. Ti za Flybe zaplatili 2,2 milionu liber a poskytli půjčky ve výši 20 milionů liber. Vloni na podzim bylo oznámeno, že Flybe bude přejmenována na Virgin Connect.

Letos v lednu se ukázalo, že navzdory poskytnutému financování je Flybe opět v potížích. Definitivní konec Flybe způsobil pokles poptávky způsobený současnou epidemií koronaviru. Posledním pokusem o záchranu byla žádost společnosti o státní pomoc v podobě půjčky ve výši 100 milionů liber.

Britský letoun BAC 1-11 v barvách společnosti Jersey European Airways na snímku z roku 1998 (foto: Torsten Maiwald/Wikimedia Commons - GNU 1.2)

Historie Flybe sahá do roku 1979, kdy spojením dvou menších aerolinií společnost vznikla Jersey European Airways. V roce 2000 se aerolinie přejmenovala na British European a dva roky později na Flybe. V roce 2006 společnost pohltila regionální aerolinii BA Connect.

Štítky