Evropská komise schválila státní pomoc společnosti Condor

27.04.2020 - EvropaEvropská komise v pondělí odsouhlasila pomoc německé vlády a spolkové země Hesensko ve výši 550 miliónů eur letecké společnosti Condor. V rámci této pomoci aerolinie obdrží 256 milionů eur v rámci programu německé vlády na zvládnutí krize spojené s dopady pandemie Covid-19 a dalších 256 milionů eur na splacení dřívějšího překlenovacího úvěru.

Odbavení letounu společnosti Condor na letišti ve Frankfurtu (foto: Condor)

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová komentovala souhlas slovy: „v dnešní těžké době se snažíme společně s členskými státy EU, aby se klíčovým podnikům dostalo státní pomoci v souladu s evropskými předpisy.“ Německý ministr hospodářství Peter Altmaier z CDU zdůvodnil tuto státní pomoc tím, že „se jedná o pomoc společnosti, která v normálních časech byla jinak zdravá a zisková a proto má do budoucna jistě dobré vyhlídky.“ Zástupci spolkového státu Hesensko zdůraznili svůj zájem na udržení důležitého zaměstnavatele na frankfurtském letišti. Představitelé odborové organizace Vereinigung Cockpit zastupující zájmy pilotů s ulehčením hodnotí tento krok také velmi pozitivně.

Letecká společnost Condor se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem zaměstnává okolo 4900 zaměstnanců a provozuje zhruba 50 letadel. Zaměřuje se zejména na dovolenkové lety pro turisty. Společnost se dostala do potíží po krachu mateřské cestovní kancelář Thomas Cook v září loňského roku. Poté obdržela státní půjčku a intenzivně hledala strategického partnera. Tím se měla stát polská PGL, která však z důvodu pandemie koronaviru o převzetí společnosti ztratila tento měsíc zájem. Ředitel aerolinie Ralf Teckentrup vyjádřil jménem všech zaměstnanců vděk za nově nabídnutou finanční pomoc, která by měla Condoru pomoci přežít tyto těžké měsíce způsobené dopady pandemie onemocnění Covid-19.

Témata