Kvůli dlouhým frontám na Schipholu odstoupil šéf amsterdamského letiště Dick Benschop

15.09.2022 - EvropaGenerální ředitel amsterdamského letiště Schiphol, Dick Benschop, dnes rezignoval na svoji funkci. Na začátku tohoto týdne docházelo na letišti Schiphol opětovně k výjevům známým z května a června letošního roku. Cestující stáli v dlouhých frontách na bezpečnostní prohlídky dokonce i před budovou terminálu. Příčinou dlouhých front je nedostatek pracovníků bezpečnostních kontrol. Těch se letiště v době pandemie ve velkém zbavovalo a letos, kdy skokově narostla poptávka po létání nebylo vedení letiště schopné zajistit příchod dostatečného počtu nových pracovníků.

Dick Benschop oznamuje svou rezignaci na funkci generálního ředitele Schipholu (zdroj: Amsterdam Airport Schiphol/YouTube)

Tento jev není omezen jen na letiště v Amsterdamu, i když opakování problémů z tohoto týdne již unikátní je. Letecké společnosti totiž kvůli dlouhým frontám záměrně zpožďovaly odlety, aby alespoň část cestujících svůj let mohla stihnout. Nakonec zasáhlo vedení letiště a požádalo letecké společnosti, aby opětovně přistoupily ke zrušení části plánovaných letů.

Cestující, letecké společnosti, ale také další zainteresované strany volají již od konce dubna po nápravě. Již tehdy se z důvodu razantního růstu poptávky po cestování letadlem poprvé negativně projevily důsledky nedostatečného počtu personálu letiště. Cestující i letecké společnosti tak zoufale volají po vyřešení problémů a k návratu úrovně kvality odbavení pasažérů, na kterou byli cestující i letecké společnosti před pandemií zvyklí. Dosavadní kroky letiště jako přijetí nových zaměstnanců, zastropování počtu cestujících, které Amsterdam za jeden den zvládne bez potíží odbavit, považuje cestující veřejnost i letečtí dopravci za nedostatečné.

Dick Benshop byl v čele letiště od května 2018 s pětiletým kontraktem. 65letý manažer začal svou kariéru jako politický poradce Labouristické strany, pro kterou pracoval v letech 1986 až 1996. Po volbách v roce 1998 byl jmenován státním tajemníkem pro zahraniční věci. V úřadu působil od srpna 1998 do července 2002. Mezi lety 2011 a 2015 byl generálním ředitelem společnosti Royal Dutch Shell Netherlands. Později, v letech 2016 - 2018 zastával ještě čestnou funkci viceprezidenta této ropné firmy. Poté nastoupil do čela amsterdamského letiště.

Témata