Amsterdam opět žádá dopravce, aby rušili plánované lety

13.09.2022 - EvropaMezinárodní letiště Schiphol v Amsterdamu v pondělí opět požádalo letecké společnosti, aby z důvodu nedostatku letištních pracovních sil rušili mezi 16. a 23. hodinou část plánovaných letů. Tento krok přichází v době, kdy se jedno z nejrušnějších evropských letišť opět potýká s dlouhými frontami, kvůli nimž někteří cestující dokonce zmeškali své lety. Největší fronty se tvořily zejména před bezpečnostními prohlídkami.

Prakticky žádné letadlo tak včera ze Schipholu neodletělo včas. Většina měla zpoždění při odletu 30-60 minut. I tak část cestujících kvůli chaosu na letišti nezvládla včas nastoupit na svůj let. Žádosti letiště vyhověla zejména nízkonákladová společnost easyJet. Ta zrušila plánovaný let do Prahy, ale také do dalších destinací jako například do Belfastu, Bristolu, Edinburghu, Manchesteru a na londýnská letiště Gatwick, Luton a Stansted. „Domácí“ KLM rušily poměrově výrazně méně letů. Zrušen byly jen lety do Benátek, Campinas a Frankfurtu.

Podle zástupců letiště dopravci, kteří vyšli požadavku vstříc a zrušili část svých letů obdrží od letiště adekvátní kompenzace. Pro cestující, kteří plánují svoji cestu je včerejší krok jasným signálem, aby se pokud možno cestě přes Amsterdam vyhnuli. Jinak riskují možné dlouhé čekání ve frontách a stresové situace, zda jim neuletí jejich letadlo, případně jestli nebude jejich spoj na poslední chvíli zrušen.

Pohled na amsterdamské letiště Schiphol z ptačí perspektivy (foto: Fjodor Borisov, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata