ČSA a Smartwings přeruší provoz z Česka, uzemní až 23 letadel

15.03.2020 - Česká republikaSkupina Smartwings Group v pátek informovala, že její letecké společnosti České aerolinie (ČSA) a Smartwings od pondělí přerušují všechny lety z/do České republiky. Důvodem jsou opatření české vlády, která v pátek v rámci nouzového režimu rozhodla o zákazu cestování českých občanů do zahraničí a zákazu vstupu cizinců bez povolení pobytu na území České republiky.

Smartwings - Boeing 737-800 (foto: Smartwings)

Skupina dále uvedla, že je nucena uzemnit až 50 % své flotily. V provozu by měla zůstat letadla, která létají v Kanadě, Spojených arabských emirátech a Francii v pronájmu pro jiné dopravce. Dalších sedm letadel Boeing 737 MAX 8 má Smartwings uzemněno již rok z důvodu zákazu letů tohoto typu.

Lety ČSA a Smartwings z/do ČR jsou postupně od pátku 13. března pozastavovány, tak aby byl umožněn návrat českých občanů zpět do vlasti a umožněno vycestování cizinců. Obě společnosti umožňují cestujícím dotčených letů bezplatnou změnu rezervace na pozdější datum nebo vrácení peněz v plné výši. Vzhledem k vládnímu nařízení o uzavření regionálních letišť v ČR pro komerční lety s cestujícími jsou všechny lety společnosti Smartwings provozované z/do Brna a Ostravy přesměrovány do Prahy.

ČSA již dříve přerušily své pravidelné lety z Prahy do Milána, Boloni, Říma a Soulu. Společnost Smartwings v úterý přerušila své pravidelné lety do Tel Avivu.

Boeing 737-800 společnosti ČSA (foto: Olivier Cabaret/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

„V této bezprecedentní situaci zůstává naší hlavní prioritou zdraví a bezpečnost našich zákazníků a zaměstnanců. Dramatický pokles poptávky zapříčiněný mimořádnými okolnostmi nás vede k realizaci radikálních úsporných opatření a kroků. Věříme, že se nám tuto obtížnou situaci, které čelíme, podaří překonat a důvěra v cestování se opět brzy obnoví,“ uvedl Jiří Šimáně, předseda představenstva Smartwings.

Jak jsme minulý týden informovali, skupina Smartwings Group kvůli epidemii koronaviru zavádí úsporný program. Cílem je snížit finanční důsledky propadu poptávky na všechny společnosti skupiny. Další opatření a kroky Smartwings Group budou následovat podle dalšího vývoje epidemie koronaviru v Evropě a přijatých opatřeních jednotlivých států. Celkový dopad současného vývoje na celkové příjmy skupiny není možné zatím odhadnout. Skupina Smartwings Group zaměstnává přes 2300 lidí.

Štítky