Skupina Smartwings Group kvůli koronaviru zavádí úsporný program

06.03.2020 - Česká republika



Skupina Smartwings Group, jejíž součástí jsou letecké společnosti Smartwings a České aerolinie (ČSA), dnes informovala, že kvůli probíhající epidemii koronaviru zavádí úsporný program a přistupuje k řadě opatření s cílem omezit ekonomické škody na Smartwings Group.

(foto: Smartwings)

Úsporná opatření Smartwings Group se mají týkat mzdových nákladů, společnosti nabídnou možnost dočasného přechodu na zkrácený pracovní úvazek a neplacené volno. Dále dojde k pozastavení výběrových řízení na nábor nových zaměstnanců a pozastavení plánovaných výcvikových kurzů. Skupina rovněž počítá s omezením výdajů na administrativu a pozastavení plánovaných projektů nebo odložení stávajících na pozdější datu. Plánována je rovněž revize letového řádu a snížení frekvencí u většiny evropských destinací.

Úsporný program má být realizován tak, aby již v počáteční fázi minimalizoval dopady stávající situace. Program víceméně kopíruje opatření velkých dopravců jako jsou Lufthansa, British Airways, Ryanair a další, které v uplynulých dnech přistoupily k výraznému omezení letů do Itálie a redukci nabízené kapacity na evropských linkách. Další opatření a kroky mají záviset na dalším vývoji epidemie koronaviru v Evropě v následujících týdnech. Celkový dopad současného vývoje na celkové příjmy skupiny není zatím možné odhadnout.

ČSA - Airbus A319 (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

V rámci skupiny jsou aktuální situací dotčeny více ČSA, které byly v uplynulých dnech přistoupit k rušení pravidelných letů do italského Milána a Boloně. Společnost rovněž pozastavila dálkové lety do jihokorejského Soulu. Podle serveru Aktuálně.cz pozastaví ČSA od příštího úterý do 7. dubna 2020 své lety z Prahy do Říma.

Současná epidemie koronaviru je dalším problémem, kterému skupina Smartwings Group musí čelit. Skupina od loňského března nemůže kvůli celosvětovému uzemnění provozovat své letouny Boeing 737 MAX 8. Ve flotile jich má sedm a dalších 15 letadel měla společnost obdržet do ledna 2020. Podle tiskové zprávy Smartwings Group škoda do dnešního dne přesáhla 2 miliardy korun a skupina průběžně jedná s Boeingem o způsobu její úhrady.

Štítky