China Airlines zahájily pravidelné lety do Prahy

19.07.2023 07:43 - Česká republikaPraha dnes získala nové dálkové spojení s Dálným východem. V 6:56 dosedl na hlavní ranvej Letiště Václava Havla Airbus A350-900 společnosti China Airlines. Tchaj-wanský dopravce tak zahájil pravidelné osobní lety mezi Prahou a Tchaj-pej. Jedná se historicky o první pravidelné spojení pro cestující mezi Českou republikou a Tchaj-wanem. Praha se stala v pořadí šestou evropskou destinací China Airlines.

Airbus A350-900 společnosti China Airlines poprvé přistává s cestujícími v Praze na pravidelné lince (foto: Letiště Praha)

Nová linka bude provozována dvakrát týdně s odlety z Prahy každou středu a neděli. Podle letového řádu je délka přímého letu na Tchaj-wan 12 hodin a 30 minut. Z Tchaj-pej jsou pak odlety vždy v úterý a v sobotu. Na let ve směru do Prahy počítá dopravce s délkou letů 13 hodin a 50 minut. Podle serveru Flightradar24 trval první inaugurační let China Airlines do Prahy 13 hodin a 9 minut. Jedná se tak o nejdelší linku létající do Prahy.

Slavnostního ceremoniálu otevření nové linky se zúčastnili předseda Senátu Miloš Vystrčil, ředitel Letiště Praha Jiří Pos, výkonný ředitel China Airlines George Kao, náměstek primátora Prahy Zdeněk Hřib, vedoucí Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Praze Liang-Ruey Ke a další pozvaní hosté.

Letadlo China Airlines po přistání pojíždí k terminálu (foto: Tomáš Hampl)

Jiří Pos ve svém krátkém projevu uvedl, že poprvé se o letech China Airlines začalo jednat již v roce 2008. Tchajwanský dopravce pak otevřel nákladní linku do Prahy. „Před pandemií, tedy v roce 2019, navštívilo Českou republiku přes 190 tisíc cestujících z Tchaj-wanu,“ uvedl Pos. Podle něj roste také zájem českých turistů o návštěvu Tchaj-wanu, což obojí je předpoklad pro úspěch linky. „Spojení navíc nabídne cestujícím z Prahy i možnost pohodlných přestupů do celé řady destinací dopravce China Airlines v Asii a Tichomoří,” dodal Pos.

George Kao uvedl, že zahájení letů ukazuje, jaký China Airlines přikládá význam českému trhu. Zároveň otevření linky symbolizuje rozvoj vztahů mezi Českou republikou a Tchaj-wanem. „Očekáváme velký zájem ze strany tranzitního trhu Japonska, Koreje a Vietnamu, což umožní většímu počtu asijských cestujících projíždět Tchaj-wanem na cestě do České republiky a zpět a posílit tak postavení Tchaj-wanu jako regionálního tranzitního uzlu,“ uvedl Kao.

Miloš Vystrčil popsal jednání o nové lince na Tchaj-wanu a připomněl, že symbolem China Airlines je švestkový květ, který je na Tchaj-wanu považován za symbol odolnosti a vytrvalosti.

Na pražském letišti byl airbus China Airlines přivítán tradiční vodní slavobránou (foto: Letiště Praha)

Podle České centrály cestovního ruchu CzechTourism jsou přímá letecká spojení, jejich četnost a kvalita zásadní pro cestovní ruch. „Věříme, že díky letům Praha – Tchaj-pej budou Česko znovu víc objevovat nejen turisté z Tchaj-wanu, ale z celé Asie. Jde o velmi bonitní klientelu. Pokud bychom vzali průměrnou útratu turistů z Číny, Japonska a Jižní Koreje u nás, je zřejmý postupný návrat těchto zahraničních hostů,“ řekl Jan Herget, ředitel Czech Tourism. Klientela ze zemí Dálného východu je velmi bonitní. Před pandemií turisté z Číny, Japonska a Jižní Koreje u nás utratili průměrně 4860 korun na osobu a den. Během pandemie se průměrná útrata snížila až na polovinu, loni se začala situace zlepšovat a průměrná útrata na osobu a den byla 4321 korun. Data o ubytování v hotelech v České republice ukazují, že počet Tchaj-wanců přijíždějících k nám opět rostou. Jednom v květnu bydlelo v českých hotelech 11 213 Tchaj-wanců. To už znamená velké přiblížení předcovidovému období, kdy v květnu 2019 našlo u nás ubytování 14 839 tchaj-wanských turistů.

(foto: Letiště Praha)

Podle prodejců letenek je o novou linku velký zájem. China Airlines dala krátce po oznámení linky v březnu letošního roku do prodeje letenky za atraktivní ceny. Nešlo jen o lety na Tchaj-wan, ale také o letenky s přestupem na letišti v Tchaj-pej do dalších destinací na Dálnem východě, ale také například do Austrálie.

Odbavení Airbusu A350-900 společnosti China Airlines na pražském letišti (foto: Tomáš Hampl)

Témata