China Airlines koupí 16 letadel Boeing 787 Dreamliner

30.08.2022 - Asie & AustrálieLetecká společnost China Airlines dnes oznámila, že koupí 16 dálkových letadel Boeing 787-9 Dreamliner. Dodávky letadel by měly začít v roce 2025. Podle ceníkových cen se jedná o obchod v hodnotě 4,6 miliardy dolarů. K této události tak dochází na pozadí obnovení dodávek letadel Boeing 787 Dreamliner po patnáctiměsíčním přerušení z důvodů napravení nedostatků v kvalitě výroby. Svoji roli hraje rovněž geopolitického napětí kolem ostrova Tchaj-wan po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové v Tchaj-peji.

Proto mezi Pekingem a Washingtonem trvá obchodní napětí, což Boeingu a obnovení dodávek letounů 737 MAX dopravcům z pevninské Číny rozhodně nijak neprospívá. Objednávka z Tchaj-wanu je také nejnovější známkou dlouho očekávaného oživení poptávky po širokotrupých letadlech a povzbuzením pro amerického výrobce letadel. Společnost China Airlines uvedla, že letouny 787 jí umožní postupně vyřadit flotilu 22 starších letounů A330. Objednávky na verzi 787-9 zahrnují opce na dalších osm letadel a také práva na výměnu letadel za kapacitnější model 787-10.

Dopravce, který provozuje kromě osobních letadel také jednu z největších nákladních flotil na světě, uvedl, že právě kapacita letadel 787 pro přepravu nákladu byla jedním z hlavních důvodů proč ve výběru upřednostnil letadla Boeing 787 před Airbusy A330neo. Právě nákladní doprava umožnila společnosti China Airlines, zůstat po většinu doby pandemie v zisku, a to i přes přísná karantenní pravidla, která Tchaj-wan stále po příletu vyžaduje.

Airbus A330 společnosti China Airlines na letišti v Tchaj-peji, typ který má být ve flotile dopravce novými Boeingy 787 nahrazen, září 2015 (foto: Alec Wilson/Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata