Avianca opustila po 18 měsících bankrotovou ochranu

05.12.2021 - Latinská Amerika



Kolumbijská společnost Avianca Holdings úspěšně dokončila proces finanční restrukturalizace a opustila režim bankrotové ochrany. Newyorský obchodní soud tento týden potvrdil restrukturalizační plán, který firma předložila před měsícem. Holding, který zastřešuje kolumbijskou leteckou společnost Avianca a dceřiné aerolinie v dalších zemích Latinské Ameriky, požádal o ochranu před věřiteli podle amerických zákonů vloni v květnu kvůli dopadům pandemie koronaviru.

Jediným širokotrupým typem ve flotile Avianca bude Boeing 787 Dreamliner, letouny Airbus A330-200 budou vyřazeny (foto: Avianca)

Kolumbijská společnost vychází z restrukturalizace finančně silnější s výrazně nižším zadlužením. Na účtech má k dispozici více než miliardu dolarů v hotovosti a dalších 1,7 miliardy by mělo být investováno. Společnost by tak měla finančně stabilnější a ve svém provozu efektivnější.

Podle restrukturalizačního plánu bude ve Velké Británii založena nová společnost Avianca Group International Ltd., která bude zastřešovat jednotlivé letecké společnosti operující pod značkou Avianca. Věřitelé jako United Airlines a Kingsland Holdings získaly 72% podíl v nové společnosti výměnou za odpuštění dluhů ve výši přes 900 milionů dolarů. Držitelé akcií Avianca Holdings nedostanou vyplaceny žádné peníze ani podíl v nové společnosti. Začátkem listopadu holding požádal o delistování akcií z burzy v Bogotě a jeho akcie jsou nyní téměř bezcenné.

Avianca - Airbus A320neo (foto: Nathan Coats/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

V rámci restrukturalizace Avianca aktualizovala svůj byznys plán, který počítá s tím, že do roku 2025 bude létat s flotilou 130 letadel. Skupina se chce zaměřit na point-to-point linky, kterých bych měla provozovat přes 200. V rámci této strategie má být v příštím roce otevřeno 23 nových linek zejména v Kolumbii a Střední Americe. Během příštích třech let přibude více než stovka nových linek.

Skupina chce zvýšit počet přepravených cestujících, toho by mělo být zvýšením kapacity letadel. Přes 200 milionů dolarů má být investováno do obnovy kabin letadel Airbus A320. Plán počítá s konkurenceschopnějšími cenami letenek, přičemž cestující si bude moci zakoupit jen ty služby, které chce.

Podle prezidenta Roberta Krieta, předsedy holdingu Avianca, přestože je společnost na dobré cestě k zotavení, musí být obezřetná, protože pandemie pokračuje. Společnost se proto musí soustředit na implementaci aktualizovaného byznys plánu.

Avianca, která vznikla v roce 1919 jako SCADTA, je druhou nejstarší existující leteckou společností na světě. Na snímku z 20. let 20. století letoun Junkers W 34 (foto: National Air and Space Museum/Wikimedia Commons - Public Domain)

Témata