Austrian Airlines zveřejnily výsledky za první čtvrtletí, společnost očekává silné léto

08.05.2022 - EvropaRakouská letecká společnost Austrian Airlines zveřejnila tento týden hospodářské výsledky za první tři měsíce letošního roku. První čtvrtletí je v letecké branži tradičně tím nejslabším. Kvůli variantě Omikron, jež způsobila vysoké počty nakažených, a také kvůli pokračování cestovních restrikcí byl letový řád značně proškrtán. Nicméně březnové uvolňování omezení restrikcí v Rakousku a v celé Evropě přineslo společnosti boom rezervací. Podle rakouských aerolinií se tak projevila touha lidí cestovat po dlouhé době pandemie.

Austrian Airlines - Boeing 737-300ER (foto: Peter Thier/Austrian Airlines)

„V současné době zaznamenáváme týdně šestimístný počet rezervací na květnová a červnová volna a na letní prázdniny. Naši hosté si opět rezervují letenky s delším předstihem - letenky na letní dovolenou se již plní a opět přibývá i služebních cest. Tato dynamika nám dodává velkou jistotu,“ uvedl Michael Trestl, provozní ředitel Austrian Airlines.

Výnosy dosáhly v prvním čtvrtletí 2022 výše 208 milionů eur, což bylo více než třikrát více než ve stejném období loňského roku, když činily 65 milionů eur. Nicméně letošní výsledky jsou stále o jednu třetinu horší než v roce 2020, kdy byly 304 milionů eur. Provozní náklady dosáhly výše 316 milionů eur. Společnost tak skončila v provozní ztrátě 109 milionů eur. Výsledek je o 5 % horší než v prvním čtvrtletí 2021, kdy ztráta byla 105 milionů eur. Nicméně je nižší než za stejné období roku 2020, kdy aerolinie hospodařila se ztrátou 136 milionů eur.

(foto: Austrian Airlines)

V prvním čtvrtletí 2022 přepravily Austrian Airlines 1,134 milionu cestujících, což oproti loňským 308 tisícům byl nárůst o 268 %. V porovnání se stejným obdobím v roce 2020 je to však stále o 41 % méně. Zde je však potřeba připomenout, že pandemie Covid-19 v roce 2020 výrazně zasáhla do přepravních výsledků až v měsíci březnu. Za první tři měsíce letošního roku společnost uskutečnila 13345 letů (+ 146 %) a vytížení letadel dosáhlo 63,2 % (+10,6 procentních bodů). Ke konci čtvrtletí měla společnost ve své flotile 61 letadel, což je pokles o 16 letadel. V porovnání s rokem 2020, kdy bylo ve flotile 84 letadel, ubylo dokonce 23 strojů.

Výhled na další měsíce je optimistický. Jak bylo zmíněno, Austrian Airlines zaznamenávají po zrušení omezení velké množství rezervací. Cestující si předem rezervují letenky zejména na letní měsíce. Společnost reagovala tak, že do evropských dovolenkových destinací navýšila kapacitu, která je tak o 20 % vyšší než před vypuknutím pandemie. Během léta je rovněž silný zájem o destinace v Severní Americe.

(foto: Austrian Airlines)

Zatímco segment turistických cest zaznamenává výrazný růst, růst rezervací letenek pro služební cesty je menší. Podle Austrian Airlines roste poptávka po vyšším komfortu. V reakci na to společnost zdvojnásobila nabídku Premium Economy v letadlech Boeing 767.

Rakouský dopravce rovněž informoval, že na vídeňském letišti začal jako první rakouská letecká společnost tankovat do svých letadel udržitelné letecké palivo (SAF). To vyrábí společnost OMW ve své rafinerii ve Schwechatu nedaleko letiště z použitého kuchyňského oleje. Společnost s využíváním SAF počítá pro dosažení plánované uhlíkové neutrality v roce 2050.

Témata