ATR získaly povolení na export součástek do Iránu

15.08.2019 - EvropaItalsko-francouzský výrobce vrtulových letadel ATR získal od amerického Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) souhlas s vývozem součástek a služeb do Iránu. Na uvedený export se vztahují sankce uvalené na Irán americkým prezidentem Trumpem vloni v srpnu, poněvadž letouny ATR využívají část součástek vyrobených v USA.

Letoun ATR 72-600 společnosti Iran Air (foto: ATR Aircraft)

Udělené povolení umožňuje ATR vyvážet potřebné součástky, náhradní díly, aktualizovat software a poskytovat další služby nezbytné k zajištění bezpečného provozu letadel ATR v Iránu. Exportní licence na dva roky byla udělana již v dubnu, nicméně teprve nyní byly zveřejněny podrobnosti.

Společnost Iran Air provozuje flotilu 13 letadel ATR 72-600. Jedná se o část z dvaceti objednaných letadel, které ATR stihlo dodat před znovuzavedením sankcí. Posledních pět letadel bylo dodáno do Iránu vloni v srpnu jen pár hodin před obnovením embarga. Licence udělená OFAC se však nevztahuje na dodávku zbylých sedmi objednaných ATR 72-600.

Interiér letadel ATR 72-600 společnosti Iran Air (foto: ATR Aircraft)

Z dalších iránských aerolinií provozuje letouny ATR již jen společnost Iran Aseman Airlines. Ta má v současnosti ve své flotile dva ATR 72-200. V loňském roce o jeden stroj přišla při tragické havárii letounu, který letěl na lince z Teherenu do Jasúdže. Přístup k dodávkam náhradních dílů ATR by měla získat i tato aerolinie.

V krátkém období zrušení embarga projevil zájem o letouny ATR také Kish Air, který zvažoval objednávku šesti letadel. K uzavření kontraktu však nakonec nedošlo.

Témata