V Iránu havaroval ATR 72 společnosti Iran Aseman Airlines

18.02.2018 - Asie & AustrálieLetoun ATR 72-200 (EP-ATS) společnosti Iran Aseman Airlines dnes ráno havaroval na jihozápadě Iránu u města Semirom. Podle zprávy iránské státní televize letoun narazil do Mount Dena. Iránská zpravodajská agentura Irna oznámila, že při havárii zahynulo všech 59 cestujících a šest členů posádky. Trosky letounu se nacházejí v těžko dostupném horském terénu. Záchrannou operaci ztěžovaly nepříznivé povětrnostní podmínky.


Havarovaný ATR 72-200 registrace EP-ATS na snímku z roku 2006 (foto: aeroprints.com/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

ATR 72 společnosti Iran Aseman Airlines letěl na pravidelné lince z Teheránu do Jasúdže na jihozápadě Iránu. Letoun podle webu Flightradar24 odstartoval v 8:03 místního času z teheránského letiště Mehrabad, které je určeno pro vnitrostátní lety.

Podle serveru aviation-safety.net byl poslední radiový kontakt s letounem v 9:22 místního času, kdy se letoun nacházel nad Isfahánem. Piloti ATR 72 žádali o povolení klesnout z letové hladiny FL210 do FL170, čemuž teheránské řízení letového provozu vyhovělo. Flightradar24 zaznamenal letoun naposledy v 9:25, kdy dosáhl hladiny FL170.

Stáří havarovaného letounu bylo 24 let. Výrobce letoun dodal v roce 1993 přímo Iran Aseman Airlines. Jednalo se o jeden z pěti ATR 72, které společnost provozovala.

Iran Aseman Airlines jsou třetí největší iránskou leteckou společností (po Iran Air a Mahan Air). Aerolinie se zaměřuje především na vnitrostátní lety, nicméně provozuje i mezinárodní linky do Turecka, Gruzie, Arménie, Kuvajtu, Iráku, Spojených arabských emirátů a Ománu.

Evropská komise již dříve zařadila leteckou společnost Iran Aseman Airlines na tzv. černou listinu dopravců, které nesmějí do EU létat. Společnost měla na svém kontě již jednu vážnou havárii. V roce 1994 při zřícení letounu Fokker 28 zahynulo 66 lidí.

Tomáš Hampl


Štítky: Iran Aseman AirlinesIránHavárie letadelATR 72