Americká administrativa zvažuje úpravu práv cestujících v letecké dopravě

21.08.2022 - USA & KanadaMinistr dopravy USA Pete Buttigieg v otevřeném dopise vyzval americké letecké společnosti, aby se více pomáhaly cestujícím, kteří uvízli kvůli zrušenému letu na letišti nebo jejichž let byl výrazně zpožděn. Tyto situace se bohužel v posledních měsících dějí nejen v USA s větší intenzitou než v minulých letech. Buttigieg si směrem k leteckým dopravcům stěžuje, že množství problémů, s nimiž se američtí cestující letos v létě museli potýkat, je pro něj nepřijatelná. V první letošní polovině roku totiž byla čtvrtina vnitrostátních letů zpožděná a 3,2 % letů byly zrušeny. Sám Buttigieg stojí pod značným tlakem, aby Ministerstvo dopravy Spojených států amerických (USDOT - United States Department of Transportation) zavedlo za zpožděné a zrušené lety vysoká odškodnění.

Americké letecké společnosti však oponují, že za 63 % zrušených letů stálo počasí nebo záležitosti týkající se řízení vzdušného prostoru, které nemohly nijak ovlivnit. Sami dopravci pak zejména v letních měsících preventivně předem rušili původně plánované lety. To pomohlo nepříjemné situace s náhle zrušenými lety minimalizovat.

Právě za tato rušení však kritizoval Buttigieg dopravce nejvíce. Vyslal tak managementu leteckých společností jasný signál, aby nesledovali jen ekonomické ukazatele svých společností. Snadno by se totiž mohlo stát, že by americká administrativa mohla pod tlakem veřejnosti vydat nová pravidla, která by značně rozšířila práva cestujících v letecké dopravě. To by zřejmě znamenalo pro letecké společnosti nepříjemné navýšení nákladů.

Buttigieg žádá letecké společnosti, aby v případě zpoždění delšího než tři hodiny dobrovolně již nyní zajistily, že od nich postižení cestující obdrží automaticky poukázky na jídlo. A v případě zrušení letu a změny odletu na druhý den, aby neváhaly a poskytly i ubytování zdarma. Většina amerických leteckých společností již takto postupuje, a to zejména pokud za narušení letového řádu nesou vlastní vinu. Ze zákona to ovšem není v USA v současnosti povinné. A proto si nyní USDOT pohrává s myšlenkou podobná pravidla uzákonit. V návrhu nových pravidel vytvořených USDOT má být též zákaz účtování příplatků za výběr místa v letadle pro malé děti sedící vedle dospělého a upřesnění výše odškodnění v případě zpoždění dopravy odbaveného zavazadla.

Pete Buttigieg na oficiální fotce Ministerstva dopravy USA, únor 2021 (foto: US Department of Transportation, Wikimedia Commons)

Témata