Airbus zrušil Qatar Airways smlouvu na další A350

06.07.2022 - Asie & AustrálieEvropský výrobce Airbus zrušil společnosti Qatar Airways smlouvu na dodávku dalšího letounu Airbus A350. O zrušení smlouvy informovala včera agentura Reuters. Jedná se v pořadí již o čtvrtý letoun A350, na který Airbus zrušil smlouvu. Koncem července by měl být dokončen další letoun určený pro Qatar Airways. Očekává se, že i tento stroj si katarský dopravce nepřebere a jeho dodávka bude tak zrušena.

Obě strany jsou ve sporu ohledně poškození laku dodaných Airbusů A350. Katarský úřad civilního letectví z tohoto důvodu uzemnil 23 letadel A350-900 a A350-100, které Qatar Airways provozuje. Společnost vzhledem k údajné letové nezpůsobilosti odmítá přebírat další objednané A350. Airbus trvá na tom, že letouny jsou bezpečné pro lety s cestujícími. Žádný jiný dopravce letouny A350 neuzemnil.

Airbus A350-900 společnosti Qatar Airways (foto: tjdarmstadt/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Spor se přenesl mezitím k londýnskému obchodnímu soudu, u kterého Qatar Airways zažaloval firmu Airbus o náhradu škod. Ten zatím rozhodl ve dvou dílčích sporech ve prospěch Airbusu. Výrobce může jednostranně zrušit objednávku 50 letadel A321neo a letouny alokovat jiným zákazníkům. Dále rozhodl ve sporu o A350, že platí podmínky kontraktu. To znamená, že v případě odmítnutí dodávky objednaných letadel, musí katarský dopravce platit penalizace vyplývající z platné smlouvy. Zároveň může Airbus nepřevzaté letouny A350 nabízet dalším zákazníkům.

Další jednání u londýnského soudu má proběhnout tento čtvrtek. Mělo by se jednat o další z několika procedurálních slyšení před soudním procesem, který by se měl konat v červnu příštího roku. Do té doby se mohou obě strany dohodnout na mimosoudním vyrovnání. Airbus by preferoval se s dopravcem z Perského zálivu mimosoudně dohodnout než čekat na verdikt soudu v Londýně. V polovině června se objevila zpráva, že Airbus a Qatar Airways začaly spolu diskutovat o možném vyřešení sporu.

Témata