Airbus vyhrál i v dalším dílčím sporu s Qatar Airways

26.05.2022 - EvropaLondýnský soud dnes rozhodl, že letecká společnost Qatar Airways musí i nadále od výrobce přebírat a platit za objednaná letadla typu A350, které mu měl evropský výrobce letadel letos vyrobit a dodat. Soudce David Waksman rozhodl, že v opačném případě by společnosti Airbus náleželo příslušně dojednané smluvní odškodnění. Navíc u Airbusu by se vyrobená letadla ani neohřála - zájem o ně mají jiné letecké společnosti. Například Air India se vyjádřila, že by velmi stála o převzetí 3 letadel A350-1000 určených k letošním dodávkám pro Qatar Airways. Také Lufthansa by stála o dálková letadla, protože stále čeká na slíbené Dreamlinery a Boeing jejich dodání neustále odkládá.

Qatar Airways odmítal původně další objednaná letadla A350 převzít kvůli údajným závažným problémům s lakem, kvůli kterým dopravce všechna již dodaná letadla tohoto typu odstavil. Současně však dopravce evropského výrobce zažaloval o náhradu škody za každý den uzemnění všech letadel. Výrobce však argumentuje, že problémy s odlupujícím se lakem letadel typu A350 nijak neohrožují bezpečnost cestujících a jiné společnostmi s těmito letadly nadále létají. Proto je podle Airbusu jejich odstavení a vymáhání škod přehnanou reakcí katarského dopravce. O tomoto jádru sporu mezi oběma společnostmi však ještě musí londýnský soud rozhodnout.

Pro Airbus se tak jedná o druhé soudní vítězství v řadě. Prvním bylo odmítnutí žaloby Qatar Airways na zneplatnění jednostranného odstoupení od dodávky 50 letadel Airbus A321neo. Kroku, ke kterému Airbus přistoupil teprve poté, co jej Qatar Airways u soudu zažaloval o náhradu částky nyní přes 1 miliardu euro v souvislosti s odstavením dodaných letadel A350, u kterých se objevil problém odloupávajícího se laku.

Airbus A350-900 společnosti Qatar Airways, červenec 2015 (autor: Gerard van der Schaaf, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata