Qatar Airways žalují Airbus o kompenzaci ve výši 618 miliónů dolarů

07.01.2022 - EvropaQatar Airways požaduje po evropském výrobci letadel Airbus náhradu škody ve výši přes 600 miliónů dolarů kvůli potížím s povrchovou úpravou nově dodaných letadel Airbus A350. Podle žaloby předložené 20.12.2021 nejvyššímu britskému soudu v Londýně, tato kompenzace není konečná. Za každý den prodlení řešení tohoto problému požaduje dopravce další 4 milióny dolarů. Dopravce z Perského zálivu rovněž žádá britské soudce, aby nařídili francouzskému Airbusu, aby se nepokoušel dodávat další letadla, dokud nebude problém zcela odstraněn.

Airbus A350 (zdroj: Qatar Airways)

Rovněž i jiní zákazníci Airbusu (například Air France, Cathay Pacific, Etihad, Finnair, Lufthansa) poukazují na problémy s lakem u nově dodaných letadel A350. Avšak na rozdíl od Qatar Airways tuto závadu nepovažují za relevantní k bezpečnosti provozu a s dodanými letadly dál létají. Qatar Airwas totiž všech 21 letadel tohoto typu v létě uzemnil a čeká na vyřešení tohoto problému. Tamní letecký regulátor Qatar Civil Aviation Authority (QCAA) totiž v červnu 2021 zrušil schválení letové způsobilosti letadel Airbus A350. V soudním sporu tak toto stanovisko využívá Qatar Airways jako hlavní důkaz proč by měl získat požadované kompenzace. Evropský úřad EASA naopak uvedl, že zatím nenašel důkazy o problémech s letovou způsobilostí letadel Airbus A350. Na tomto faktu zase založil Airbus svoji obhajobu a považuje uzemnění letadel jako neadekvátní reakci na technický problém, který ovšem uznává a kterým se již zabývá speciální pracovní skupina.

Výkonný ředitel Qatar Airways Akbar Al Baker trvá na tom, že rozhodnutí o bezpečnosti přijímá katarský regulační orgán. Qatar Airways jej musel poslechnout a uzemnění letadel způsobilo společnosti vážné problémy jak zajistit plánovaný provoz. Společnost Qatar Airways celkově objednala 80 letadel Airbus A350.

Společnost Qatar Airways tak musela začít zprovozňovat zakonzervované letouny A380, které původně plánovala vyřadit. Připravuje se tak zejména na očekávanou vysokou poptávku během mistrovství světa ve fotbale. To má proběhnout letos právě v Kataru. Ovšem z důvodu tamních vysokých teplot v létě se uskuteční až 21. listopadu - 18. prosince 2022.

Qatar Airways doufá, že do té doby se nejen rozhodne o soudní při, ale hlavně Airbus problém s povrchovou úpravou vyřeší a všech 21 odstavených letadel bude během mistrovství světa ve fotbale opět schopno létat.

Témata