Airbus a Qatar Airways spolu již dokáží jednat

21.06.2022 - Asie & AustrálieVýrobce letadel Airbus a letecká společnost Qatar Airways k sobě opět našly cestu, aby spolu jednaly mimosoudně o problému kvality nátěru letadel Airbus A350. Podle generálního ředitele společnosti Airbus, Guillaume Fauryho, se jednání s Qatar Airways nachází ovšem pouze na počátku. Ale již to, že spolu obě strany opět komunikují vidí jako velký úspěch. Diskuse to podle něj není vůbec jednoduchá, přesto by Airbus preferoval se s dopravcem z Perského zálivu se raději mimosoudně dohodnout než čekat na verdikt soudu v Londýně. Ten dosud rozhodl ve dvou dílčích sporech pro výrobce letadel. V jednom z nich Airbus může jednostranně zrušit objednávku na 50 letadel A321neo a alokovat je jiným zákazníkům, v druhém Qatar Airways musí převzít a zaplatit za další vyráběné letadla A350, přestože má k problému odlupujícího se laku závažné výhrady.

Mezitím katarský dopravce reportoval ve financním roce končícím 31.března rekordní zisk, a to i přes uzemnění 20 letadel Airbus A350. Počty pasažérů se oproti předchozímu roku ztrojnásobily, ale stále jsou pod úrovní před pandemií. Qatar Airways dosáhl zisku 1,5 miliard dolarů. Na toto číslo po sérii ztrát měl vliv zejména skvělé výkony nákladní divize, ale také fakt, že okolní státy Perského zálivu ukončily blokádu Kataru a letadla Qatar Airways se již nemusela složitě vyhýbat vzdušnému prostoru Saudské Arábie a Spojených Arabských Emirátů.

Airbus A350-1000 společnosti Qatar Airways na letišti v Sydney, březen 2020 (autor: Bidgee, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata