Air India chystá obří objednávku až 500 letadel

12.12.2022 - Asie & AustrálieJiž delší dobu indická média spekulují o obří objednávce letadel společností Air India. Když společnost vloni v červnu zahájila jednání s výrobci, objevila se zpráva, že by mohla objednat až 150 airbusů. Počet možných objednaných letadel se později zvýšil na 300. Dnes přinesla agentura Reuters zprávu s odvoláním na své zdroje, že kontrakt Air India by se měl týkat nejméně 500 letadel v hodnotě několika desítek miliard dolarů. Objednávka by měla být rozdělena mezi Airbus a Boeing.

Air India - Boeing 787 Dreamliner (ilustrační foto: Eric Salard/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Kontrakt by měl podle Reuters zahrnovat 400 úzkotrupých letadel Airbus A320neo a Boeing 737 MAX a dále stovku dálkových letadel včetně typů Airbus A350, Boeing 777 a Boeing 787 Dreamliner. Indický deník The Economic Times dnes uvedl, že Boeing by měl získat kontrakt na 150 letadel 737 MAX. Padesát těchto strojů by mohl dodat velmi rychle, poněvadž by se jednalo o letouny, které neodebrala společnost China Southern Airlines. Případný prodej Boeingů 737 MAX by byl důležitým úspěchem pro amerického výrobce, poněvadž tato letadla z Indie objednala jen nová aerolinie Akasa Air. Letouny 737 MAX by měly být pravděpodobně určeny pro nízkonákladovou pobočku Air India Express.

Společnost Air India má poměrně stárnoucí flotilu. Nová letadla objednala naposledy v roce 2006. Skupina Tata Sons se po převzetí Air India rozhodla obnovit zašlou slávu indického národního dopravce. Jako první krok skupina začala řešit problematickou flotilu pronájmy nových letadel. Od převzetí Tata Sons si Air India již pronajala 42 letadel, které mají umožnit navýšení kapacit a posílení pozice na indickém trhu.

Po pronájmech má být druhým krokem objednávka nových letadel. Ta by podle všeho mohla být oznámena již v brzké době. Pokud by se objednávka týkala 500 letadel, předstihla by dosud největší kontrakt na 460 letadel Airbus a Boeing od American Airlines z roku 2012.

Jak jsme informovali, vedení Tata Sons se začátkem tohoto měsíce dohodlo se Singapore Airlines na spojení společné aerolinie Vistara s Air India. Tento krok byl očekávaný, poněvadž pro skupinu Tata Sons nedávalo smysl, aby si obě aerolinie konkurovaly. V rámci této dohody získají Singapore Airlines podíl v Air India ve výši 25,1 %. Singapurský dopravce investuje do Air India 250 milionů dolarů a přislíbil další finance v případě potřeby. Spojením s Vistara se má flotila Air India zvýšit na 218 letadel.

Témata