Začínající indické aerolinie Akasa Air objednaly 72 letadel Boeing 737 MAX

16.11.2021 - Asie & AustrálieOčekávaná velká objednávka na letouny 737 MAX dnes přišla z Indie. Společnost Akasa Air, která se připravuje na zahájení letů, dnes uzavřela na Dubajském aerosalonu kontrakt v hodnotě téměř devíti miliard dolarů. Indický dopravce objednal celkem 72 letadel Boeing 737 MAX 8 včetně verze 737 MAX 8-200 s vyšší hustotou sedadel, jež je určená pro nízkonákladové aerolinie.

Vinay Dube (vlevo), šéf Akasa Air, a Stan Deal, prezident a výkonný ředitel Boeing Commercial Airplanes (foto: Boeing)

Boeing blíže nespecifikoval, kolik kusů verze 737 MAX 8-200 bylo objednáno, nicméně viceprezident Boeingu pro marketing Darren Hulst uvedl, že u obou verzí půjde o významný počet.

„Věříme, že nový 737 MAX nám pomůže provozovat nejen nákladově efektivní, spolehlivou a cenově dostupnou aerolinii, ale také společnost šetrnou k životnímu prostředí,“ uvedl Akasa Vinay Dube, výkonný ředitel Akasa Air.

Vinay Dube je bývalým šéfem indické letecké společnosti Jet Airways, která před svým bankrotem provozovala také letouny Boeing 737 MAX. V současnosti jsou jediným provozovatelem letadel 737 MAX v Indii nízkonákladové aerolinie Spicejet.

Podle Vinaye Dubeho nyní indický trh zažívá silné oživení letecké dopravy a má před sebou desetiletí růstu. Cílem Akasa Air je pomáhat růstu Indie a dále demokratizovat cestování letadlem pro všechny Indy bez odhledu na jejich sociální a kulturní původ.

Americký výrobce Boeing v nedávno vydané prognoze Boeing Commercial Market Outlook 2021 předpokládá, že s růstem Indie se bude rozšiřovat střední třída, která bude vytvářet silnou poptávku po letech. V oblasti Jižní Asie tak bude v příštích dvaceti letech potřeba více než 2200 nových letadel.

Akasa Air chtějí zahájit komerční lety příští léto. V současnosti společnost prochází procesem získání potřebných povolení pro zahájení provozu. Do nové aerolinie investoval indický miliardář Rakesh Jhunjhunwala. Hlavní základnu mají mít Akasa Air na mezinárodním letišti v Bengaluru a svým obchodním modelem se Akasa Air chtějí zařadit mezi ultra low-costy.

Témata