Air France zastaví lety do Monrovie v Libérii

05.04.2022 - Evropa



Letecká společnost Air France potvrdila, že k 30. dubnu 2022 zastaví své pravidelné lety do Monrovie, hlavního města Libérie. Spojení je v současnosti provozováno třikrát týdně letouny Airbus A350-900.

Air France - Airbus A350-900 (foto: Steven He/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Linka do Monrovie byla v minulosti provozována s mezipřistáním v Bamaku v Mali. Od poloviny ledna byly kvůli ekonomickému embargu států ECOWAS vůči Mali přerušeny lety do Bamaka a linka do Monrovie byla provozována bez mezipřistání. Po obnovení letů do Bamaka v polovině února se Air France nevrátila k původnímu modelu letů s mezipřistáním v Bamaku a obě linky provozovala odděleně. To pravděpodobně vedlo ke zhoršení ekonomiky provozu linky. Aktuálně je linka do Monrovie operována do trojúhelníku s Abidžanem v Pobřeží Slonoviny.

Liberijský ministr dopravy Samuel A. Wlue dal přerušení letů Air France do souvislosti se situací v Mali, přičemž uvedl, že důvodem není pokles počtu cestujících. Ministr dále uvedl, že se začátkem března sešel v Paříži se zástupci Air France, kteří uvedli, že důvodem zastavení letů je současná geopolitická situace a celkový plán Air France-KLM na obnovení ziskovosti.

Pro Libérii byly lety Air France důležitým přímým spojením s evropským kontinentem. Francouzský dopravce obnovil své lety do Libérie po pětileté přestávce v roce 2019. Po pozastavení letů Air France bude z Evropy nabízet přímé lety do Libérie jen společnost Brussels Airlines.

Hlavní město Libérie se rozkládá na mysu Mezurado poblíž ústí řek Mezurado a Saint Paul (foto: blk24ga/Wikimedia Commons - CC BY 3.0)

Témata