Air France opustí pařížské letiště Orly, soustředí se na lety z Charles de Gaulle

18.10.2023 22:50 - EvropaLetecká společnost Air France dnes oznámila, že od letního letového řádu 2026 přesune všechny své vnitrostátní lety operované z pařížského letiště Orly na letiště Charlese de Gaulla. Jedinou výjimkou mají být linky na středomořský ostrov Korsika, které společnost z Orly provozuje v rámci závazku veřejné služby (PSO).

Air France přesun vysvětluje klesající poptávkou po vnitrostátních letech. Podle společnosti vnitrostátní provoz z Orly za poslední čtyři roky klesl o 40 %. Počet obchodních cest s návratem ve stejný den dokonce klesl až o 60 %. Zatímco běžní cestující využívají stále více vysokorychlostní železniční spoje, obchodníci během pandemie přešli zejména na online videokonference. Podle Air France soustředěním letů na pařížském letišti Charlese de Gaulla dojde k lepší návaznosti mezi mezinárodními a vnitrostátními lety společnosti.

Letadla Air France na pařížském letišti Orly (foto: Tomáš Hampl)

Svůj plán na opuštění Orly nyní společnost předložila zástupcům zaměstnanců k projednání. Podle společnosti by změna měla mít omezený dopad na zaměstnanost. Zaměstnancům pracujícím na letišti Orly může Air France zaručit uplatnění na letišti Charlese de Gaulla. Menší dopady by měly být na letištích v Toulouse, Marseille a Nice.

Zároveň francouzský národní dopravce zveřejnil další podrobnosti tohoto plánu. Chystaný krok by neznamenal, že by Orly opustila skupina Air France Group. Tu by zastupovala nadále dceřiná nízkonákladová společnost Transavia France. Uvolněný prostor na Orly by tato aerolinie využila pro svou další expanzi z tohoto letiště.

Jak bylo zmíněno, i nadále by Air France měla operovat z Orly lety na Korsiku. Společnost uvedla, že podala společnou nabídku s Air Corsica na prodloužení kontraktu na provozování letů v rámci PSO.

Air France dále uvedla, že by zvýšila počet svých letů z letiště Charlese de Gaulla do Toulouse, Marseille, Nice, Pointe-à-Pitre, Fort-de-France a na Réunion. Po dohodě by od letní sezóny 2024 začala létat z Orly do Toulouse, Marseille a Nice společnost Transavia. Celkově by tak měla i v budoucnu zachována kapacita letů mezi Paříží a Toulouse, Marseille a Nice na 90 % současné úrovně. Kapacita letů z Paříže do francouzských zámořských území by měla zůstat nezměněna.

Témata