Air France obnovila pravidelné lety do Mali

19.02.2022 - AfrikaLetecká společnost Air France obnovila ve středu 16. února svou linku z Paříže do Bamaka. Lety do metropole Mali byly od 10. ledna přerušeny kvůli embargu vyhlášeném státy sdružení ECOWAS. Důvodem byl odklad voleb plánovaných na únor až na rok 2025.

Obnovení letů společnost Air France zdůvodnila rozhodnutím francouzských úřadů zrušit omezení letů do této země. Oproti době před přerušením letů Air France vypravuje z pařížského letiště Charlese de Gaulla do Bamaka jen jeden let denně. Jedná se tak o snížení kapacity, které se odrazí v růstu cen letenek.

Air France - Boeing 777-200 (foto: Air France)

Air France na linku nasazuje Boeing 777-200, který létá v konfiguraci pro 312 cestujících. Zpáteční let má mezipřistání v Nouakchottu v Mauretánii, kde dochází ke střídání posádky. Důvodem je to, že současná situace v Mali neumožňuje bezpečný pobyt posádek v Bamaku.

Organizace ECOWAS zastřešuje ekonomickou, ale také politickou a kulturní spolupráci západoafrických států. Členské státy přijaly vůči Mali ekonomické sankce a odvolaly své velvyslance. Po vojenském převratu v roce 2021 se vztahy Francie s vojenskými vládci v Mali postupně zhoršovaly. Koncem ledna došlo dokonce k vyhoštění francouzského velvyslance. Tento týden Francie a další země včetně České republiky oznámily, že ukončí svou vojenskou misi v Mali.

V reakci na rozhodnutí členských států ECOWAS přerušily jejich aerolinie letecké spojení do Mali. Vláda v Mali kontrovala uzavřením vzdušného prostoru Mali pro dopravce ze zemí ECOWAS. V dalším kroku pak dala leteckým společnostem pod hrozbou ztráty slotů 72 hodin na obnovení letů do Mali. V současnosti společnosti ze státu ECOWAS opět do Mali létají. Společnosti jako Turkish Airways či Ethiopian Airlines letecké spojení do Mali vůbec nepřerušily.

Témata