Wizz Air začal prodávat lety do Moskvy

09.08.2022 - EvropaLetecké společnosti EU nemohou z důvodu sankcí, které mají přimět Rusko ustoupit od agrese na Ukrajině, létat do Ruska. Přesto začala maďarská společnost Wizz Air prodávat lety od 3.10.2022 lety do Moskvy, na letiště Vnuknovo. Jedná se o lety ze Spojených arabských emirátů, z Abú Dhabí. Provozovat je má společnost Wizz Air Abú Dhabí denně. Ta je společným podnikem tamní státní holdingové společnosti ADQ, která vlastní 51% a mateřské společnosti Wizz Air, která vlastní 49% akcií dopravce se sídlem v Perském zálivu.

Odlet z Abú Dhabí je plánován na 14:05 tamního času, přílet do Moskvy v 19:00. Odlet nazpět z Moskvy do Perského zálivu má být v 19:40 . Přílet do Abú Dhabí je plánován na 2:10 po půlnoci. V letových časech je počítáno s rezervou 20 minut, kvůli nutnosti vyhnout se obloukem území Ukrajiny a sousedních regionů Ruska, kde hrozí riziko vojenských akcí ve vzdušném prostoru. Lety jsou již v prodeji v rezervačním systému společnosti Wizz Air. Cena jednosměrné letenky začíná na 99 euro.

Wizz Air Abú Dhabí se tak připojil k dopravcům Emirates a Flydubai, kteří na spojení Moskvy a Spojených arabských emirátů v současné době zřejmě silně profitují, neboť přidávají další rotace mezi Dubají a Moskvou na celkových 9 letů denně. Dubaj a Abú Dhabí jsou od sebe vzdáleny zhruba 140km, asi 1 hodinu a 20 minut jízdy autem. Vzdálenost mezi letišti u obou měst je dokonce ještě výrazně menší - jen zhruba 75km.

Zda je tento kontroverzní krok společnosti jejíž mateřská společnost má hlavní základnu v Budapešti, strategicky správný a zda nemůže spíše poškodit image mateřské společnosti Wizz Air, ukáže nejbližší čas. Společnosti Wizz Air se totiž může také velmi snadno stát, že se stane rychle cílem bojkotu evropských aktivistů. A to právě kvůli rozhodnutí dceřiné společnosti létat do Ruska. Navzdory tomu, že v dceřiné společnosti Wizz Air Abú Dhabí drží Wizz Air jen rozhodovací menšinu. Ale to nemusí evropskou veřejnost zajímat, zejména pokud bude tato informace v evropských médiích dostatečně mediálně skandalizována. To může vyvolat hněv občanů podporující sankce proti Rusku, které mají podpořit statečný boj Ukrajinců proti ruské agresi.

Velmi snadno pak může být evropskými občany zapomenuta jarní aktivita společnosti Wizz Air, kdy společnost nabízela ukrajinským válečným uprchlíkům lety zdarma z letišť EU v blízkosti hranice s napadenou Ukrajinou.

Airbus A321neo společnosti Wizz Air Abú Dhabí (zdroj: media kit společnosti Wizz Air)

Témata