Emirates a Flydubai navyšují počty letů do Moskvy

09.08.2022 - Asie & AustrálieSouběžně s pokračující válkou na Ukrajině pokračuje též ekonomická válka mezi Ruskem a Západem. Cestující z Ruska tak aktuálně mohou využít přímého leteckého spojení pouze do několika málo zemí světa. Především do Turecka, zemí Perského zálivu a do Srbska. Někteří ruští občané tak využívají těchto zemí jako přestupných k tomu, aby emigrovali z Ruska. Důvodem je současný ruský režim, který brutálně potírá jakýkoli jiný názor než jediný správný - ten oficiální. Velmi viditelné je to zejména ohledně bratrovražedné války na Ukrajině, která podle současného ruského režimu vlastně ani válkou oficiálně stále není. Například ruští IT specialisté, kteří byli zvyklí dříve pracovat pro západní firmy na dálku, jsou příkladem skupiny osob, která byla nucena Rusko hned po zahájení války opustit. Jinak by přišli o zakázky, které je živily. Podle odhadů opustilo Rusko od začátku války na Ukrajině již 300-400.000 osob. Přidali se k více než 11 miliónové skupině Rusů žijících již dříve z nejrůznějších důvodů mimo vlastní zemi.

Ruští zbohatlíci také cítí změnu klimatu v zemi a často přesouvají část svých majetků právě do muslimských zemí, kde jim zatím nehrozí nevyzpytatelnost vlastní vlády ani sankce Západu. Jiní občané Ruské federace zase využívají cest do těchto zemí nejen za účelem rekreace na dovolené, ale i za účelem nákupu zboží, jehož dovoz je do Ruska ze strany Západu nyní zakázán. Příkladem jsou nákupy nejnovější modely smartphonů nebo výpočetní techniky. A Arabové, známí schopní obchodníci, jim toto zboží rádi prodávají. Jednou z oblíbených destinací Rusů je nyní Dubaj.

Z této situace tak těží zejména letecké společnosti Perského zálivu. Zvlášť když ruská konkurence je odstřižena od dodávek náhradních dílů a tak někdy musí svá letadla kanibalizovat na náhradní díly. A právě proto ve Spojených arabských emirátech nyní oznámila letecká společnost Emirates navýšení stávajících dvou denních rotací do Moskvy-Domododěva od 1.10. na tři rotace denně. Létat se má střídavě letadly Airbus A380 a Boeing 777. Současně navyšuje dceřiná Flydubai od 23.9. spoje na letiště Moskva-Vnuknovo ze stávajících 36 letů týdně na 42 letů týdně. Společnost Flydubai létá oproti Emirates s méně kapacitními letadly Boeing 737-800 a Boeing 737 MAX. V souhrnné nabídce obou společností je tak od října až 9 letů denně, což samo o sobě vystihuje jak vysoký je nyní zájem o cestování mezi oběma městy.

Boeing 777 společnosti Emirates (zdroj: media kit společnosti Boeing)

Témata