Wizz Air se podařilo přeletět s uvězněným Airbusem A320 z Ukrajiny

14.09.2022 - EvropaNízkonákladové společnosti Wizz Air se v úterý odpoledne podařilo přeletět s jedním letounem Airbus A320 z Ukrajiny do Polska. Jednalo se o letoun registrace HA-LWS, který byl od začátku ruské invaze uvězněn na letišti ve Lvově.

Posádka airbusu zapnula odpovídač až při přeletu polsko-ukrajinské hranice. V tu chvíli zachytil let také server Flightradar24, který na něj upozornil na sociálních sítích. Při přeletu hranice se letoun pohybovat ve výšce 10 tisíc stop, tedy 3048 metrů. Poté zamířil na letiště v Katovicích, kde bezpečně přistál.

Trasa letu A320 letícího z ukrajinského Lvova, jak jej zaznamenal server Flightradar24 (zdroj: Flightradar24)

Wizz Air přelet letadla potvrdil s tím, že k němu došlo po celkové analýze rizik a komplexní přípravě. Jedná se o první letoun společnosti, které se podařilo dostat z Ukrajiny. Na kyjevském letišti Žuljany zůstaly uvězněny další tři Airbusy A320. Jedná se o letouny s registracemi HA-LWY, HA-LPJ a HA-LPM.

K jednomu přeletu uvězněného civilního letadla z letiště ve Lvově došlo již v dubnu. Tehdy se jednalo o ATR 72-600 ukrajinské letecké společnosti Windrose Airlines, který po přeletu polské hranice přistál na varšavském letišti Frédérica Chopina.

Témata