ATR 72 společnosti Windrose Airlines přeletěl z Ukrajiny do Polska

15.04.2022 - EvropaUkrajinské letecké společnosti Windrose Airlines se podařilo začátkem tohoto měsíce dostat jedno ze svých letadel do bezpečí mimo Ukrajinu. Stalo se tak přesto, že je vzdušný prostor Ukrajiny kvůli ruské invazi od 24. února uzavřen pro civilní lety.

Letoun ATR 72-600 registrace UR-RWB přistál 23. února večer na letišti ve Lvově, když letěl na lince číslo 7W165 z Kyjeva-Borispolu. O několik hodin později začala ruská invaze a letoun tak musel zůstat na lvovském letišti. Vzdálenost letiště od polské hranice, která je 62 kilometrů, hrála určitě klíčovou roli při plánování přeletu letadla.

S vypnutým transpondérem vystartovalo letadlo 2. dubna ráno z letiště ve Lvově směr západní hranice. ATR 72 letěl v nízké výšce, při přeletu polsko-ukrajinské hranice byl zhruba 2000 metrů vysoko. Posádka na hranici zapnula transpondér, takže letoun zaznamenal také server Flightradar24. Podle screenshotů zveřejněných na sociálních sítích to byl druhý nejsledovanější let v daný okamžik na tomto serveru. V 9:39 pak ATR 72 bezpečné přistál na varšavském letišti Frédérica Chopina. Týž den se pak letoun podle Flightradar24 vydal z Varšavy do bulharské Sofie, kde přistál odpoledne. Další lety tohoto letounu server zatím nezaznamenal.

Záznam letu ATR 72-600 společnosti Windrose Airlines z Ukrajiny do Polska (zdroj: flightradar24.com)

Podle Flightradar24 je to jediný letoun ukrajinské letecké společnosti Windrose Airlines, který je nyní mimo území Ukrajiny. Další letadla této aerolinie zůstala stát na ukrajinských letištích. Na letišti v Dnipru, které bylo podle zpráv v pondělí zcela zničeno ruskými raketami, stály dva Airbusy A321, jeden A320, dva ATR 72-600 a jeden Hawker 800XP. Jeden ATR 72 zůstal stát na letišti v Charkově, další pak na letišti v Záporoží. Zbylé letouny společnosti – dva Airbusy A321, dva ATR 72-600 a dva Hawker 800XP – jsou na letišti Borispol v Kyjevě.

Aktuální stav těchto letadel zaparkovaných na ukrajinských letištích není znám. Vzhledem k intenzivním bojům v Charkově a raketovému útoku na letiště Dnipro je pravděpodobné, že tato letadla byla poškozena nebo zničena. Celkovou výši škod bude možné zhodnotit až konflikt na Ukrajině skončí.

Témata