Wizz Air ruší linky do albánského města Kukës

18.07.2022 - EvropaTeprve před nedávnem začala letecká společnost Wizz Air létat do severoalbánského města Kukës. Aerolinie sem zavedla hned čtyři linky, a to z Basileje, Karlsruhe, Memmingenu a Vídně. Všechny linky jsou v současnosti provozovány dvakrát týdně letouny Airbus A320.

Airbus A320 společnosti Wizz Air na letišti v Kukësi (foto: Tomáš Hampl)

Nyní Wizz Air oznámil, že z důvodu nízké poptávky tři ze čtyř spuštěných linek zruší předčasně před koncem letní sezóny. Provoz na linkách z Basileje a Vídně bude ukončen již 19. září, linka z Karslruhe/Baden-Badenu bude zastavena 3. října. Do konce platnosti letního letového řádu tak zůstane jen linka do bavorského Memmingenu. Podle mluvčího společnosti Wizz Air se však nejedná o definitivní zrušení. Wizz Air plánuje v budoucnu tyto linky v omezené míře opět nabídnout.

Kukës je město s 48 tisíci obyvatel na severu Albánie v blízkosti hranic s Kosovem. Na místní letiště je to jen 45 minut jízdy po dálnici z nedalekého kosovského města Prizren, které má 180 tisíc obyvatel. Z Kukëse se dá dostat po dálnici také do hlavního města Kosova Prištiny (letiště v Prištině je zhruba 100 kilometrů) a albánské metropole Tirany (letiště v Tiraně 135 kilometrů). Právě blízkost a širší nabídka letů z obou letišť je pravděpodobně důvodem nižšího zájmu o linky Wizz Air do Kukëse.

Terminál pro cestující na letisti v Kukësi (foto: Tomáš Hampl)

Mezinárodní letiště v Kukësi dříve sloužilo pouze vojenským účelům. V roce 2003 byla zahájena přestavba tohoto letiště, která zahrnovala prodloužení přistávací dráhy, výstavbu nového terminálu s plochou pro odbavení letadel a další potřebné vybavení. Na přestavbu letiště přispěla vláda Spojených arabských emirátů. Na počest finanční pomoci uvádí oficiální název letiště Kukës International Airport Zayed-North Wings jméno bývalého vládce emirátu Abú Dhabí emíra Zajda bin Sultána al-Nahjána. Letiště po několika odkladech zahájilo provoz vloni na jaře.

Během loňské sezóny z Kukëse zahájila společnost Air Albania pravidelné lety do Istanbulu a Curychu. Krátce na něj provozovala chartery také švýcarská společnost Helvetic Airways. V letošním roce jsou Air Albania spolu s Wizz Air jedinými dopravci, kteří na toto letiště pravidelně létají.

Odletová tabule na letišti v Kukësi. Jedinými pravidelnými dopravci jsou Wizz Air a Air Albania (foto: Tomáš Hampl)

Témata