Wizz Air převzal Airbus A330F. Bude jej provozovat pro vládu.

20.10.2020 - EvropaMaďarská nízkonákladová společnost Wizz Air má ve své flotile první širokotrupý letoun. Airbus A330-200F přeletěl v neděli z Dauhá do Budapešti, kde na letišti Ferihegy přistál před 10. hodinou dopoledne. Dodaný letoun nesl šedobílé barvy užité v livery Qatar Airways Cargo, nicméně nápisy a loga byly před odletem z Kataru z A330F odstraněny. Letoun bude společnost provozovat pro maďarskou vládu.

https://twitter.com/JetPhotos/status/1318124983382691840

Jak jsme informovali začátkem září, maďarská vláda se rozhodla, že pořídí nákladní dálkový letoun. První vlna pandemie koronaviru totiž ukázala, že je pro stát důležité mít k dispozici vlastní kapacity pro leteckou přepravu nákladu. V krizové době totiž může být problém získat rychle volné kapacity u komerčních dopravců.

Šest let starý nákladní Airbus A330-200F létal od roku 2014 do poloviny července ve službách Qatar Airways Cargo jako A7-AFF. Před odletem z Dauhá letoun obdržel maďarskou registraci HA-LHU, se kterou již přeletěl do Budapešti.

Airbus A330-200F registrace A7-AFF ještě ve službách u Qatar Airways Cargo (foto: Rama/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0 FR)

Maďarská vláda se dohodla se společností Wizz Air, že bude pro ni zajišťovat provoz A330F. Veškeré náklady a rizika spojená s provozem tohoto letounu ponese maďarská vláda. Volná kapacita letadla by měla být nabízena také dalším zájemcům o přepravu nákladu.

Zástupci Wizz Air dříve zdůraznili, že zařazení tohoto letounu do jeho flotily neznamená, že společnost vstupuje na pole nákladní letecké dopravy. V průběhu první vlny Wizz Air zajišťoval přepravu ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu z Číny.

Další výhodou zvoleného modelu provozu A330F je to, že civilní letadla získávají mnohem snadněji povolení pro přelety v porovnání s vojenskými transportními stroji.

Štítky