Maďarsko koupí Airbus A330F, provozovat jej bude Wizz Air

07.09.2020 - EvropaMaďarská vláda se rozhodla pořídit nákladní letoun Airbus A330-200F. Zpravodajskému serveru Origo to potvrdilo maďarské ministerstvo zahraničí. Během pandemie koronaviru na jaře se ukázalo, že pro stát je důležité mít k dispozici kapacity pro leteckou přepravu nákladu. V krizové době může být problém získat potřebné kapacity rychle u komerčních dopravců. Z tohoto důvodu se Maďarsko rozhodlo, že pořídí nákladní A330F.

Qatar Airways Cargo - Airbus A330F (foto: Laurent Errera/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Podle maďarského leteckého serveru AirPortal.hu by se mělo jednat o Airbus A330-200 vyrobený v roce 2014, který dosud létal jako A7-AFF u Qatar Airways Cargo. Letoun je schopen přepravit 70 tun nákladu na vzdálenost 7400 kilometrů bez mezipřistání.

Podle zpráv maďarských médií by měl být provoz letounu svěřen nízkonákladové společnosti Wizz Air. Mluvčí společnosti potvrdil serveru Aerotelegraph potvrdil, že jedná s maďarskou vládou o provozu letounu. Podle představ vlády by volná kapacita A330F byla nabízena ke komerčnímu pronájmu.

Provozování letounu civilní leteckou společností je vnímáno jako výhoda. Během pandemie se totiž ukázalo, že pro vojenská letadla je komplikovanější získat povolení pro přelety a přistání v cizích zemích než pro civilní stroje.

Štítky