Wizz Air mění po tlakem sociálních médií rozhodnutí létat z Abú Dhabí do Moskvy

20.08.2022 - EvropaSotva letecká společnost Wizz Air, respektive její dceřiná společnosti Wizz Air Abú Dhabí, zahájila prodeje na nové lince do Moskvy čelila mateřská společnost výzvám k bojkotu služeb společnosti na sociálních sítích. Aktivity lze dohledat na Twitteru pod hashtagem #BoycottWizzAir.

To, že na letech do Moskvy bohatě vydělává konkurence jako například Emirates, Etihad, Turkish Airlines a Air Serbia jako by aktivisté v tuto chvíli neviděli. Air Serbia, FlyDubai a Emirates v průběhu západních sankcí během agrese na Ukrajině dokonce oznámili navýšení frekvencí a kapacit na letech do Ruska. Jenže zřejmě dnes je spíše doba symbolů a zjednodušování složité reality, a tak do hledáčku aktivistů se dostala právě společnost Wizz Air, která samotná dokonce organizovala z pohraničních měst EU s Ukrajinou lety pro uprchlíky zdarma.

Na sociálních sítích lze tak nalézt například výzvy aktivistů jako:

https://twitter.com/lkriiis_ua/status/1557740809193426944?s=20&t=cOGlDf70M5HbtcQUBY0YBQ

Vliv sociálních sítí evidentně nepodceňují ani v mateřské maďarské nízkonákladové letecké společnosti. A ta podle předpokladů některých analytiků raději přiměla tento pátek svoji dceřinou společnost stáhnout nabídku nových letů z Abú Dhabí do Moskvy. A to přesto, že v ní vlastní jen menšinový, 49% podíl. Destinace Moskva-Vnuknovo, sice ještě stále figuruje v nabídce destinací z Abú Dhabí v rezervačním systému společnosti, ale aktuálně se již nenabízí žádný termín s naplánovaným letem. Tudíž letenky již nelze objednat.

A to vše právě kvůli obavě managementu společnosti o pokles prodeje letenek mateřské společnosti. Již tak je totiž Maďarsko na politické mapě EU pověstnou černou ovcí, která brání v zavedení tvrdších sankcí proti Rusku. Možná i proto se nabídka letů do Moskvy stala symbolem evropských aktivistů podporujících tak alespoň symbolicky Ukrajinu v boji proti ruskému agresorovi. Aktivisté totiž vnímají nejnovější nabídku letů do Moskvy Wizz Airu Abú Dhabí jako symbol nepřípustného obcházení západních sankcí. A přitom realita je zřejmě složitější. Jednosměrné letenky Wizz Airu Abú Dhabí totiž mohly sloužit i Rusům, kteří s válkou a současným režimem nesouhlasí, aby z Ruska emigrovali do země, kde jim za svobodné projevení vlastního názoru nehrozí hned rovnou vězení.

Airbus A321 společnosti Wizz Air na letišti Pulkovo v Petrohradě, srpen 2018 (autor: Anna Zvereva, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata