Wizz Air chce založit v Saúdské Arábii aerolinii s 50 letadly

21.09.2022 - Asie & AustrálieMaďarská nízkonákladová společnost Wizz Air chce podle serveru Bloomberg v Saúdské Arábii založit novou dceřinou leteckou společnost. Plány na novou pobočku jsou podle serveru v pokročilém stádiu. Nová aerolinie má mít do konce tohoto desetiletí až 50 letadel.

Plány na založení nové aerolinie potvrdil Bloombergu také ředitel Wizz Air Jozsef Varadi, který ve svém vyjádření uvedl, že prvním krokem bude nalézt místní investory. Po dokončení tohoto procesu bude možné zahájit formální proces povolení nové letecké společnosti.

Wizz Air - Airbus A320neo (foto: Wizz Air)

Připomeňme, že Wizz Air v květnu letošního roku podepsal se saúdskoarabským ministerstvem investic memorandum o možných investicích a využití obchodních modelů, které by posílily místní cestovní ruch. Plány Saúdské Arábie v tomto směru jsou velké, vedle rozvoje cestovního ruchu chce země také zlepšit své letecké spojení se světem.

Saúdská Arábie je pro Wizz Air atraktivní zejména svými rozvojovými plány v podobě Vize 2030, svou polohou i počtem obyvatel (podle posledního sčítání 38,4 milionů obyvatel). Vytvoření lokální pobočky by umožnilo nabízet pod značkou Wizz Air vnitrostátní lety a létat také do jiných arabských zemí.

Bloomberg citoval Alexe Irvinga ze společnosti Sanford C. Bernstein podle něhož nová pobočka Wizz Air bude čelit v Saúdské Arábii jen omezené konkurenci. Místní low-costy Flynas a Flyadeal totiž podle něj mají vyšší nákladovou základnu. Podle Irvinga má polovina objemu letů nové pobočky směřovat na regionální mezinárodní linky na Blízkém východě, čtvrtina pak na lety do Evropy a zbylou čtvrtinu mají tvořit vnitrostátní spoje.

Společnost Wizz Air oznámila koncem srpna masivní expanzi do Saúdské Arábie, kdy do konce letošního roku chce z Rakouska, Maďarska, Itálie, Rumunska, Bulharska a Kypru otevřít dvacet nových linek do Džiddy, Rijádu a Dammánu.

Cílem samotné Vize 2030 je omezit závislost saúdskoarabské ekonomiky na těžbě a zpracování ropy. Království plánuje rozvíjet nové sektory s vysokou přidanou hodnotou. Velkou pozornost věnuje strategie také cestovního ruchu, kdy počet turistů přijíždějících do země má vzrůst šestkrát na 100 milionů návštěvníků ročně. K tomu je však potřebné vybudovat potřebnou infrastrukturu včetně nových letovisek na pobřeží Rudého moře.

Témata