Wizz Air se zajímá o saúdskoarabský trh

10.05.2022 - EvropaNízkonákladová aerolinie Wizz Air podepsala memorandum o porozumění se saúdskoarabským ministerstvem investic. Cílem memoranda je prozkoumat možnosti investic a využití obchodních modelů, které by posílily cestovní ruch v Saúdské Arábii. Blízkovýchodní země má zájem o rozvoj modelů letecké dopravy, které by byly přínosem pro jeho letectví a rovněž by zlepšily konektivitu.

Panorama nočního Rijádu (foto: B.alotaby/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Memorandum neobsahuje žádný časový rámec ani neuvádí, zda obě strany zvažují vytvoření místní pobočky Wizz Air jako se tomu stalo v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Tamní společnost Wizz Air Abu Dhabi, která je společným podnikem s místním holdingem ADQ, se svým ultra low-costovým modelem se velmi rychle na Blízkém východě etablovala a hraje významnou roli v plánech emirátu v rozvoji cestovního ruchu.

V rámci své ambiciózní strategie Vize 2030 má podobné plány také Saúdská Arábie. Vedle projektů, které mají posunout ekonomiku od zpracovatelského průmyslu směrem k sektorům s vysokou přidanou hodnotou, se také klade důraz na rozvoj cestovního ruchu a vybudování potřebné infrastruktury. Vize 2030 předpokládá růst počtu turistů z 15 milionů před vypuknutím pandemie Covid-19 až na 100 milionů v roce 2030. Rozvojové plány také počítají s výstavbou nových turistických resortů na břehu Rudého moře.

Letoun Airbus A320neo nízkonákladové společnosti Wizz Air (foto: Wizz Air)

Témata