Wizz Air bude provozovat A321neo vyrobený v Číně

14.06.2023 21:31 - EvropaMaďarská nízkonákladová aerolinie Wizz Air se stane podle agentury Bloomberg prvním evropským dopravcem, která bude provozovat letadlo Airbus vyrobené v Číně. Letadlo A321neo absolvovalo podle dat Flightradar24 svůj první zkušební let 9. června. Společnost Wizz Air potvrdila agentuře, že odebere Airbus A321neo z výrobního závodu Airbusu v čínském Tchien-ťinu.

Podle vyjádření Airbusu pro Bloomberg je důvodem dodávky letadla z Číny to, že závod v Tchien-ťinu byl schopen nabídnout výrobní slot podle požadavků zákazníka. Tento závod Airbusu slouží hlavně k dodávkám letadel pro čínské odběratele. Dosud byly z Tchien-ťinu jen příležitostně dodávána letadla mimo Čínu, například pro společnost AirAsia.

Airbus A321neo společnosti Wizz Air (ilustrační foto: Andrzej Otrębski/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Airbus zveřejnil v dubnu své plány na rozšíření výroby v Číně. Ve svém závodě v Tchien-ťinu chce zřídit druhou montážní linku pro letadla rodiny A320neo. V loňském roce byla první linka upravena, aby na ní mohla být montován také model A321neo. Vloni vyrobil čínský závod Airbusu čtyři letadla měsíčně, letos má dojít na šest letadel měsíčně. Po rozšíření o druhou montážní linku bude produkovat každý měsíc až deset letadel.

Témata