Wizz Air bude létat od června na Srí Lanku

10.03.2022 - Asie & AustrálieOd 1.června bude Wizz Air Abú Dhabí létat 3x týdně na lince mezi Spojenými arabskými emiráty a letištěm Mattala na jihu ostrova Srí Lanka. Cena jednosměrné letenky bude začínat na 179 dirhamech, tedy zhruba 50 dolarech. Odlet z Abú Dhabí je plánován v pondělky, středy a pátky ve 13:25, nazpět z Mattaly poletí letadlo Wizz Airu ve 20:40 místního času. Přílet do Abú Dhabí je plánován po půlnoci - v 00:55 místního času.

Letiště Mattala Rajapaksa International se nachází na jihovýchodě ostrova. Letiště bylo vystavěno na zelené louce na popud tehdejšího prezidenta země Mahindy Rajapaksy. Bylo otevřeno v roce 2013. Leží zhruba 18km severně od města Hambantota, ve kterém se Rajapaksa narodil. Rajapaksa byl prezidentem země mezi lety 2005-2015, zastává nyní funkci premiéra ostrovní země. Současným prezidentem je jeho jmenovec - Nandasena Gotabaya Rajapaksa, který pochází ze sousední jižní provincie Matara.

V okolí města Hambantota se nachází podle hodnocení cestovatelů nejkrásnější pláže ostrova a nedotčené přírodní rezervace. Jednou z největších je přírodní rezervace Yala. Samotné letiště je postaveno poblíž významné ptačí oblasti. Kolize letadel s ptáky tu tak nejsou vzácností. Podle kritiků však v okolí letiště chybí turistická infrastruktura, jako jsou luxusní hotely a síť pozemní dopravy. Na výstavbu letiště byly použity půjčky v celkové výši přes 200 miliónů dolarů především od čínských bank. Splátky těchto půjček Srí Lanku, zemi s minimální měsíční mzdou 60 dolarů, velmi tíží, neboť letiště zápasí s nízkou poptávkou pasažérů a leteckých společností. Jedním z mála jistých příjmů letiště je tak i pronájem hangáru soukromé společnosti, která tu skladuje rýži.

Aktuálně z letiště létají jen 3 pravidelné linky - společnost SriLankan Airlines létá do hlavního města Colomba a do jihoindického Chennai (Madrásu). Jednou týdně létá do hlavního města Malediv dopravce Maldivian. Příchod dopravce Wizz Air tak může být pro ekonomiku letiště vzpruhou. Je však otázkou zda služeb Wizz Airu budou využívat víc turisté mířící na jižní pláže nebo spíše Sinhálci pracující v zemích Perského zálivu, kteří míří za návštěvou rodiny na Srí Lance. Těm by totiž více vyhovovala obsluha hlavního letiště země - Bandaranaike International Airport u Colomba, kam létá většina zahraničních leteckých společností.

Rovněž přerušení spojení mezi Vídní a Abú Dhabí od 1.6.-26.9.2022 není ve spojitosti s rozlétáním linky z Abú Dhabí na Srí Lanku od 1.6.2022 logické. Zatím se Wizz Airu nedaří naplánovat linky z Abú Dhabí tak, aby se cestující z Evropy s jedním přestupem dostal pohodlně, jako u konkurence, do destinací v jižní a jihovýchodní Asii. Je tak možné, že linka Wizz Airu na Srí Lanku ještě v budoucnu dozná určité optimalizace, vylepšení a změn.


pláž Tangalla na jihu Srí Lanky (autor: Milei.vencel, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata