USA chtějí zvýšit příliv cizího kapitálu do aerolinií

10.07.2006 - USA & KanadaBushova administrativa se snaží překonat překážky, které stojí v cestě evropsko – americké dohodě o ještě otevřenějším nebi mezi oběma subjekty. Ta by znamenala značné změny v transatlantické dopravě. Evropská komise si jako podmínku uzavření takové dohody stanovila snazší přístup cizích investorů do amerických aerolinií. To je ale věc, která se americké vládě nedaří prosadit ani ve Sněmovně reprezentantů, natož pak v Kongresu.

I přes odpor obou komor se ale americká vláda bude snažit tento problém vyřešit již během léta. Nově vytvořená norma by měla mít formu nařízení amerického ministerstva dopravy (Department of Transportation). O jaké změny by se přesně mělo jednat nebylo zveřejněno.O nadcházejících změnách se mluví pouze jako o zmírnění restrikcí. V současné době mohou cizí společnosti vlastnit pouze 25 % hlasovacích práv.

Ke zmírnění restrikcí se přitom odmítavě staví i aerolinie samotné. Ty se obávají konkurence, které by sebou toto opatření přineslo. Stejně tak se o svá místa obávají i zaměstnanci leteckých společností. Naopak Department of Transportation si myslí, že současná situace je neudržitelná a příliv peněz z ciziny je nutný. Pokud bude nařízení nakonec přijato, jsou vyhlídky na přijetí tzv. GTAA (General Trans-Atlantic Agreement) již tento podzim vysoké.

Témata