Turecký AtlasGlobal nečekaně zastavil provoz

26.11.2019 - EvropaLetecká společnost AtlasGlobal (dříve AtlasJet) dnes nečekane oznámila, že zastavila všechny lety. Má se jednat o dočasné zastavení provozu na necelý měsíc do 21. prosince 2019. V prohlášení zveřejněném na svých webových stránkách turecký dopravce uvedl, že společnost vstoupila do nové fáze restrukturalizace, aby cestujícím poskytla jedinečný zážitek z letu.

AtlasGlobal - Airbus A321 (foto: BriYYZ/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Toho se však pasažéři se zakoupenými letenkami v příštích třech a půl týdnech nedočkají. Místo něj mohou kontaktovat aerolinii ohledně dalších informací mailem. Společnost dále přislíbila, že 16. prosince 2019 zveřejní na svém webu další informace týkajících se změn letenek a jejich případné refundace. Do tohoto data je rovněž zastaven prodej letenek ve všech prodejních kanálech.

Jen několik dnů před zastavením provozu zveřejnila společnost nabídku AtlasGlobal Unlimited, neomezené cestování v business class na vnitrostátních a mezinárodních linkách za 2999 eur (zdroj: AtlasGlobal/Facebook)

Společnost vznikla v roce 2001 jako AtlasJet international Airlines. V té době se jednalo o 100% dceru Öger Holding. Ze své základny v Istanbulu létala na pravidelných a charterových linkách. V roce 2006 přešla aerolinie do vlastnictví skupiny AtlasGlobal. Následně začala nepříliš úspěšná expanze do dalších zemí. Nový vlastník nejdříve plánoval novou aerolinii v Rusku, poté v Jižním Súdánu a nakonec založil pobočku Zagrosjet v Iráku. Další pobočku skupina založila v roce 2013 na Ukrajině. AtlasGlobal Ukraine sídlí ve Lvově a operuje se dvěma Airbusy A320.

Před dnešním zastavením letů provozoval AtlasGlobal jeden Airbus A319, tři A320, třináct A321 a jeden A330. Podle analýzy CAPA z loňského roku roku byly hlavními trhy AtlasGlobal z hlediska nabízené kapacity Rusko, Irák a Severní Kypr. Nejdůležitějšími domácími linkami bylo spojení Istanbulu s Antalyí a Bodrumem. V letošním roce začala společnost poprvé pravidelné chartery do slovenských Piešťan.

Štítky