Trump vydal nařízení omezující cesty ze Schengenského prostoru do USA

13.03.2020 - USA & KanadaAmerický prezident Donald Trump oznámil v noci ze středy na čtvrtek zákaz cest ze schengenského prostoru do USA. Nařízení má platit od půlnoci z pátku na sobotu po dobu třiceti dnů. Rozhodnutí amerického prezidenta má zpomalit šíření epidemie koronaviru na území USA.

Projev amerického prezidenta Donalda Trump, ve které oznámil omezení cest ze schengenského prostoru do USA (zdroj: The White House/YouTube)

Donald Trump o svém rozhodnutí informoval Američany v živém vstupu z Oválné pracovny Bílého domu. Podle něj EU nepřijala stejná preventivní opatření a omezení cest z Číny jako USA. Výsledkem podle Trumpa bylo, že cestující z Evropy přinášely do USA nové případy nákazy.

Bílý dům později upřesnil, že opatření se vztahuje na všechny cizince, kteří byli v posledních 14 dnech v některé z 26 zemí schengenského prostoru. Omezení se tak nevztahuje na Velkou Británii, Irsko, Rumunsko, Bulharsko, země bývalé Jugoslávie, Ukrajinu, Bělorusko a Rusko.

Omezení cest z Evropy do USA se netýká rovněž občanů USA a těch cizinců, kteří mají povolení k trvalému pobytu v USA. Dále se netýká cizinců, jež jsou blízkými rodinnými příslušníky občanů USA nebo osob s trvalým pobytem v USA.

Rozhodnutí Donalda Trumpa rovněž tvrdě postihne také Delta Air Lines, které mají podle OAG 17% podíl na letech mezi USA a zeměmi schengenského prostoru (foto: Chris/Flickr - CC BY 2.0)

Podle prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a šéfa Evropské rady Charlese Michela EU nesouhlasí s rozhodnutím amerického prezidenta, které bylo přijato bez předchozí konzultace. Podle nich EU podniká kroky na zamezení šíření viru.

Razantní rozhodnutí Trumpa je dalším opatřením, které tvrdě zasáhne leteckou dopravu. Podle OAG se nařízení dotkne okolo 7000 letů během příštích čtyřech týdnů a bude znamenat zrušení nabídky téměř dvou milionů sedadel. Nařízením budou nejvíce postiženy Německo, Francie a Nizozemí, ze kterých je vypravováno 57 % letů do USA ze zemí schengenského prostoru.

Témata