Tony Fernandes dočasně odstoupí z funkce výkonného ředitele AirAsia

03.02.2020 - Asie & AustrálieJeden z nejznámějších a nejúspěšnějších podnikatelů v odvětví letecké dopravy, Tony Fernandes, dočasně odstoupí ze své funkce výkonného ředitele nízkonákladové aerolinie AirAsia. Spolu s ním dočasně odstoupí také Kamarudin Meranun, který zastával funkci předsedy AirAsia. Důvodem k tomuto kroku jsou obvinění o přijetí možných úplatků od společnosti Airbus výměnou za objednávku letadel.

Tony Fernandes (foto: AirAsia)

Obvinění na adresu obou manažerů se objevila v sobotu, když malajský server Focusmalaysia.my informoval, že podle dokumentů britského soudu zaplatil Airbus sponzorský příspěvek ve výši 50 milionů dolarů sportovnímu týmu vlastněný dvěma nejmenovanými vedoucími manažery AirAsia. Airbus zaplatil částku za sponzoring údajně proto, aby si zajistil objednávku 180 letadel. Podle dokumentů se Airbus pokusil zaplatit dalších 55 milionů dolarů ředitelům a zaměstnancům AirAsia a AirAsia X.

AirAsia po vydání článku vydala prohlášení, ve kterém odmítla spojení sponzorského příspěvku s objednávkou letadel. Podle prohlášení společnost vybrala letouny Airbus na základě vyhodnocení technických specifikací, letových výkonů a ekonomiky provozu. AirAsia dále uvedla, že sponzorování sportovního týmu bylo známou a propagovanou záležitostí.

Tony Fernandes hovoří o tom, jak vybudoval největší nízkonákladovou aerolinii v Asii (zdroj: South China Morning Post/YouTube)

Dnes oznámila AirAsia změny ve vedení společnosti burze cenných papírů v Kuala Lumpur, kde se obchoduje s akciemi malajské AirAsia Berhad. Podle agentury Reuters oba manažeři odstoupí na dobu nejméně dvou měsíců než společnost a příslušné orgány prošetří tato obvinění. Tony Fernandes a Kamarudin Meranun by vzhledem "k obtížné situaci" v letecké dopravě měli nadále působit v AirAsia jako poradci. Zastupujícím výkonným ředitelem AirAsia se s okamžitou platností stal Tharumalingam Kanagalingam.

Štítky