Thajsko zavádí turistickou daň pro zahraniční turisty

26.02.2023 - Asie & AustrálieThajská vláda vloni oznámila plán na zavedení turistické daně pro zahraniční návštěvníky. Po loňském odložení byl nyní schválen definitivní termín spuštění nové daně na 1. června 2023.

Výše daně bude záviset na způsobu příjezdu do Thajska. Při příletu letadlem bude nová daň činit 300 thajských bahtů (193 korun) a měla by být zahrnuta již v ceně letenky. Při příjezdu po zemi nebo po vodě budou zahraniční turisté platit poloviční částku, tedy 150 bahtů (96 korun). Turisté, kteří nestráví v Thajsku ani jednu noc, budou od turistické daně osvobozeny. Daň se rovněž nebude týkat děti do dvou let.

Podle Thajska budou výnosy z nové turistické daně použity na podporu samotných turistů a rozvoj turistiky v zemi. Má se například jednat o pomoc pro turisty, kteří se stali účastníky nehod, pomoc při úhradě nákladů za léčbu apod. Země rovněž plánuje využít výnosy na údržbu a rozvoj turistických lokalit a atrakcí.

Podle Yuthasaka Supasorna, šéfa thajského turistického úřadu, byly případy, kdy turisté neměli pojištění s dostatečným krytím a země se musela o ně postarat. Podle odhadů thajského ministerstva turistiky a sportu by mohla nová turistická daň přinést více než 115 milionů dolarů (2,57 miliardy korun).

Ayutthayu ležící zhruba 80 kilometru severně od Bangkoku byla v minulosti hlavním městem Thajska (foto: sasint/Pixabay)

Témata