Thajsko plánuje zjednodušení vstupu do země

17.10.2021 - Asie & AustrálieThajský premiér Prayuth Chan-ocha oznámil v pondělí 11.10.2021, že země od listopadu významně zjednoduší příjezd z nejméně deseti nízkorizikových zemí. Opatření se bude týkat jen očkovaných, kteří přiletí do země letadlem. Před vstupem do letadla budou muste předložit negativní test. Po příletu do Thajska budou tento test nuceni opakovat. Pokud bude i tento opět negativní, budou se moci v zemi volně pohybovat. Podle premiéra tento plán není bez rizika, seznam zemí ještě není kompletní a celý plán může být ještě v souvislosti s nemocí Covid-19 upraven.

Thajsko totiž velmi trpí výpadky příjmů z cestovního ruchu, a tak není divu, že na thajském seznamu "deseti nízkorizikových" zemí figurují zejména ty státy, odkud před pandemií přilétalo nejvíce turistů. Je na něm mimo jiné Británie, Čína, Německo, Singapur, ale i USA. Poznamenejme, že podle statistik právě Británie a USA stále vévodí seznamu zemí s nejvyššími denními absolutními přírůstky případů Covid-19. Thajsko samotné stále zaznamenává přes 10.000 zjištěných případů nákazy denně. A to přes to, že 33% jeho populace již absolvovalo úplné očkování a polovina populace alespoň jednu dávku.

Před pandemií, v roce 2019 Thajsko navštívilo téměř 40 miliónů turistů a příjmy z turismu činily 20% HDP země. Aby Thajsko zvýšilo svoji atraktivitu pro turisty, povolí od 1.12.2021 opětovně prodej alkoholických nápojů v restauracích dočasně přerušený po dobu stavu pandemické nouze.

V současnosti pro české občany platí, že po příletu do Thajska je povinná karanténa v hotelu na vlastní náklady, a to 7 dní pro očkované osoby a 10 dní pro neočkované osoby. Na osoby, které do Thajska vstoupí pozemní cestou, se vztahuje 14denní karanténa. Očkované osoby mohou využít i zvláštního režimu vstupu v rámci programů Phuket Sandbox, Samui Plus, Krabi (Ko Phi Phi, Ko Ngai and Railay Beach) a Phang-Nga (Khao Lak and Ko Yao). Tyto programy se vztahují na osoby, které obdržely úplnou očkovací dávku minimálně 14 dní před plánovaným odletem.

tradiční thajské lodě, březen 2017 (autor: Dieglop, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata