Menší aerolinie v Thajsku mají problém - zákaz vnitrostátních letů

21.07.2021 - Asie & AustrálieRůzné vlády reagovaly na hrozbu šíření koronaviru různým způsobem. Doposud však bylo nejčastější, že došlo k omezení mezinárodních cest. Výhodu tak měly ty letecké společnosti, které generují významnou část příjmů na vnitrostátním trhu. Proto také letecké společnosti v Rusku, Číně, USA, ale třeba i Turecku byly dopady pandemie zasaženy nejméně.

Nyní však vláda v Thajsku, která dosud zemi otevírala očkovaným turistům, musela zareagovat na stále se zvyšující počty nově nakažených, kterých bylo oficiálně poslední týden denně téměř 13 000. A tak v pondělí 19.7.2021, v rámci boje proti šíření koronaviru, vydala zákaz vnitrostátních letů mezi dneškem, 21.7. a 3.8. 2021 . Jedinou výjimkou jsou turistické lety do Phuketu a Ko Samui, ovšem pasažéry mohou být jen plně očkovaní cestující. To přivedlo zejména menší dopravce jako Bangkok Airways, Nok Air, Thai Air Asia, Thai Lion Air, Thai Vietjet a další specializující se na thajský trh do delikátní situace. Vyschly jim naráz i poslední příjmy. Přestože již tyto společnosti byly již od března 2020 postiženy poklesem poptávky, thajská vláda nechce o žádné pomoci těmto společnostem jednat. Podle článku v novinách Bangkok Post však bez pomoci zvenčí má šanci na přežití jen Thai Air Asia, která si již před vydáním zákazu obstarala dodatečné finanční prostředky na kapitálovém trhu.

Airbus A320 registrace HS-ABH v barvách společnosti Thai Air Asia, červenec 2014 (foto: Steven Byles, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata