Stávka zaměstnanců ochromila společnost TAP

08.12.2022 - EvropaStávka zaměstnaců letecké společnosti Transportes Aéreos Portugueses - TAP Air Portugal - dnes ochromila portugalského vlajkového dopravce. Zaměstnanci sdružení pod odborový svaz s názvem "Sindicato Nacional do Pessoal de Voo da Aviação Civil", zkráceně SNPVAC, který zastupuje palubní personál společnosti TAP si naplánovali na 8. a 9. prosince dvoudenní výstražnou stávku. Společnost TAP musela zrušit 360 letů a přijde řádově o 8 miliónu euro na tržbách.

Předseda SNPVAC Ricardo Penarroias sdělil tisku, že odbory jsou připraveny jednat o mzdových a pracovních podmínkách zamětsnanců společnosti TAP tak, aby se zabránilo opakování stávky v období silné poptávky během Vánoc a Nového roku.

Trápící se leteckou společnost, kterou ze 72,5 % ovládá portugalský stát, zachránil záchranný plán v hodnotě 3,2 miliardy eur, který schválila Evropská komise s podmínkou, že TAP bude muset za oplátku vydražit část svých slotů na letišti v Lisabonu. Tyto sloty získala v dražbě společnost easyJet, která díky nim zavede do Lisabonu novou linku z Prahy a bude tak na trase konkurovat právě společnosti TAP. Ta jakékoli navýšení mezd odmítá. TAP se mermomocí snaží vrátit se v příštích letech k zisku. Již zredukoval svou flotilu, zrušil více než 2 900 pracovních míst ale také snížil zbylým zaměsnancům jejich mzdy. Jenže kvůli prudkému růstu inflace v celé Evropě se miliony zaměstnanců potýkají s vyššími životními náklady, včetně zaměstnanců společnosti TAP. Ti jsou tak připraveni podobnou stávku brzy opakovat, pokud je vedení polostátní letecké společnosti nevyslyší.

Airbus A320neo společnosti TAP, květen 2022 (autor: Alan Wilson, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata