Odbory vyhlásily 7 denní stávku ve společnosti TAP Air Portugal

20.01.2023 - EvropaPortugalský odborový svaz SNPVAC (Sindicato Nacional do Pessoal de Voo da Aviação Civil) oznámil, že mezi 25. a 31. lednem hodlá svolat sedmidenní stávku létajícího personálu společnosti TAP Air Portugal. Jedná se o druhou stávku v řadě. Ta první se konala 8. a 9. prosince 2022. Od té doby letecká společnost TAP s odbory intenzivně jedná. Podle mluvčího společnosti TAP je oznámená stávka politováníhodná, neboť se TAP s odbory již dohodl na 12 ze 14 původně sporných bodů. TAP tak bude muset zřejmě v důsledku stávky zrušit více než 1300 letů. Stávkou má být postiženo kolem 160.000 cestujících. TAP možné škody způsobené stávkou předběžně vyčíslil na částku kolem 50 miliónů euro.

To je pro dlouhodobě ztrátovou státní společnost problém, neboť Portugalsko by TAP Air Portugal nejraději co nejdříve a co nejvýhodněji zprivatizovalo. Mezi odbornými kruhy se šuškalo nejprve o možném zájmu Lufthansy. Ta ovšem pokud uspěje v privatizaci ITA Airways, bude mít zřejmě priority nastaveny jinak. Favoritem možného převzetí podílu ve společnosti TAP by se mohl stát koncern IAG, případně Air France - KLM.

personál "Groundforce Portugal" na letišti ve Faru před letadlem ATR 72 společnosti TAP Express, listopad 2020 (autor: Andrew Milligan sumo, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata