Portugalsko se opětovně pokusí privatizovat TAP

13.09.2022 - EvropaPodle deníku Expresso se vláda v Portugalsku pokusí privatizovat národního dopravce TAP Air Portugal. A to rychle. Ideálně chce privatizaci připravit ještě do konce tohoto roku, nejpozději má být privatizace dokončena na začátku roku 2023. Již před pandemií se objevovaly zvěsti, že by tehdejší akcionář David Neeleman rád prodal svůj podíl Lufthanse. Nakonec byl však brazilsko-americký podnikatel rád, že jeho podíl který vlastnil přes společnosti Atlantic Gateway, odkoupil v červenci 2020 portugalský stát.

Nyní tak plánuje Portugalsko pokračovat v historickém ping-pongu mezi opětovnými privatizacemi a zestátněními společnosti. Portugalská vláda ohledně předložení nabídky již oslovila poradenské společnosti, ale také nejžhavější kandidáty - Lufthansu a AirFrance-KLM. Podle portugalské vlády oslovení IAG naopak nepřipadá v úvahu, neboť obzvláště po plánované akvizici Air Europa by se IAG navíc s akvizicí TAPu dostala zcela jistě do hledáčku antimonopolních úřadů. A to zejména kvůli vysoké angažovanosti na trasách mezi Pyrenejským poloostrovem a Jižní Amerikou.

Portugalská vláda zvažuje ve společnosti TAP prodat ideálně poloviční podíl, ačkoli podle deníku Expresso se ve vládě objevují i hlasy, aby se TAP prodal celý. To by se velmi líbilo vedení Lufthansy, které se ještě nevzpamatovalo z porážky při výběru preferovaného partnera ITA Airways. TAP je na rozdíl od ITA členem Star Aliance a Lufthanse by se uzel v jihozápadní Evropě a dálkové trasy do Jižní Ameriky náramně hodily k rozšíření portfolia nabízených destinací. Naopak lze očekávat, že pokud Itálie dotáhne privatizaci ITA Airways do konce, bude se chtít AirFrance-KLM angažovat právě v ITA a o TAP nebude mít velký zájem. Kritici plánované privatizace poukazují na fakt, že od posledního zestátnění společnosti TAP v únoru 2016 již Portugalsko v dopravci utopilo přes 3 miliardy eur.

TAP v dubnu 2022 provozoval 75 letadel, důsledně od výrobce Airbus. Ačkoli dalších 8 letadel ATR 72-600 pro TAP létá společnosti White Airways a 14 Embraerů 190 a 195 zase pro TAP provozovala Portugália.

Airbus A320 společnosti TAP na letišti ve Frankfurtu, červenec 2011 (autor: Aero Icarus, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata