Společnost Green Airlines zastavila prodeje většiny letů, zůstaly jen lety na Sylt

17.07.2021 - EvropaNěmecký start-up Green Airlines zahájil letos 26.3. nejprve provoz na lince z Paderbornu na Sylt a to ve spolupráci s francouzským partnerem Chalair, který pro Green Airlines tuto linku provozoval letadlem ATR 72-500. Poté v polovině dubna oznámil spolupráci s German Airways a turistické lety z Paderbornu, Groningenu a Rostocku do destinací u Středozemního moře.

Tyto destinace Green Airlines upřesnil koncem května a uvolnil je do prodeje. Létat se mělo od 1.července. Jenže společnost German Airways lety pro virtuální Green Airlines z Groningenu od 15. července zrušila, což oficielně vyjádřila důvodem "změněné situace na trhu v souvislosti se stoupající incidencí koronaviru v některých zemí Evropy". Nakonec spolupráci s Green Airlines vypověděla s výjimkou linky Kolín nad Rýnem-Paderborn-Sylt úplně.

Společnost Green Airlines zkoušela ještě v Paderbornu a Rostocku ještě narychlo spolupráci bulharskou Alk Airlines a rumunskou Just Us Air, ty však z důvodu špatné platební morálky Green Airlines daly od spolupráce rychle ruce pryč. Výsledkem je tedy zastavení prodeje a zrušení veškerých mezinárodních letů Green Airlines což společnost na stránkách odůvodňuje neočekávaným zhoršením pandemické situace v Portugalsku, Španělsku a Řecku, kam společnost plánovala z Groningenu, Paderbornu a Rostocku létat.

V provozu zůstala tak jen jediná, nejstarší linka mezi Paderbornem a Syltem. Ta byla ještě prodloužena do trojúhelníku s Kolínem nad Rýnem. V letovém řádu je však jen 2x týdně, a to v pátky a neděle. Odlet z Kolína byl upraven na 17:00. Letí se nejprve do Paderbornu, odkud je plánován odlet na 18:00 a přílet do Syltu, na letiště Westerland je plánováno na 19:00. Nazpět odlétá Embraer E190LR společnosti German Airways ze Syltu v 20:00 a letí jen do Paderbornu, kde má přílet v 21:00. Naopak v neděli letí spoj z Paderbornu v 10:00 s příletem v 11:00 do Syltu. Ze Syltu letí nazpět v 18:00 do Paderbornu, kde má přílet v 19:00 odkud v neděli večer ještě Embraer letí dále do Kolína nad Rýnem.

Ponechejme na úvaze čtenáře, zda projekt virtuální společnosti Green Airlines může být za těchto okolností úspěšný. Zejména je na zvážení, zda náhlé rušení veškerých mezinárodních letů nestálo pro leteckou společnost tolik důležitou reputaci. Co bude pro start-up navíc asi velmi těžké ustát, je zřejmě vlna žalob o odškodnění na které mají cestující podle evropské legislativy nárok. Zejména pokud jim je zrušen let méně než 14 dnů před odletem. Jejich nároky totiž nepůjdou za German Airways, ale právě za virtuální Green Airlines.

Letecký pohled na letiště Westerland na ostrově Sylt, květen 2012 (autor: Walter Rademacher, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata