Německý start-up Green Airlines si pronajal další 2 letadla

16.04.2021 - EvropaPřestože tomu kvůli mnoha odkladům a dnešní náročné době málokdo věřil, začala nová německá letecká společnost Green Airways dne 26.3. operovat linku mezi německými městy Paderborn (PAD) a Westerwald (GWT) na ostrově Sylt. Jedná se o virtuální společnost, která si pro lety pronajala 20 let staré letadlo ATR 72-500, které provozuje fracouzský partner, společnost Chalair. Prozatím létá linku 2x týdně, a to v pátek a neděli. Cena jednosměrné letenky stojí 119 eur. Součástí letenky je též 15kg zavazadlo.

Německé město Paderborn leží na východě spolkové země Nordrhein-Westfalen, zhruba v půli cesty mezi většími městy Düsseldorfem a Hannoverem. Město samotné má 150 tisíc obyvatel. Nejbližší letiště Dortmund (DTM) je vzdáleno po dálnici 92 km a necelou hodinu jízdy, letiště v Hannoveru 150km a 1,5 hodiny jízdy, letiště v Düsseldorfu pak 165km a necelé dvě hodiny. Město Paderborn je významným německým centrem IT průmyslu, a to zejména díky známému jménu Heinz Nixdorf, který patřil mezi zakladatele prvních německých počítačových společností.

Sylt je nejsevernější německý ostrov. Je součástí Fríských ostrovů a leží na západní části hranic mezi spolkovou zemí Šlesvicko-Holštýnsko a Dánskem. Dlouhodobě slouží jako vyhledávaná rekreační oblast.

letadlo ATR 72-500 (zdroj: Green Airways, ATR)

Společnost Green Airlines má ovšem kromě Syltu rovněž v prodeji letenky i na linku, která může v Paderbornu oslovit i obchodní klientelu - od září totiž plánuje spojit Paderborn také s Curychem. Létat má ve spolupráci s Chalair v pondělky, středy a pátky dokonce 2x denně - ráno a večer. v neděli obě města spojí jedna večerní rotace. Cena této letenky stojí 159 eur. Od září, v pátek a neděli, má společnost létat též přímo mezi Curychem a Syltem.

Kromě toho společnost Green Airlines ve čtvrtek 15.4. oznámila, že se dohodla se společností German Airways na pronájmu dvou Embraerů 190. German Airways se sídlem na letišti v Kolíně nad Rýnem-Bonnem se zaměřuje na pronájmy letadel i s posádkou jiným společnostem. Ve flotile má 4 Embraery 190 a jedná o získání dalších letadel s menší kapacitou. Spekuluje se o objednávce Dornieru Do 328.

Jedno z pronajatých letadel E-190 plánuje Green Airways umístit do Paderbornu a druhé do nizozemského města Groningen. Město Groningen na severu Holandska má 233 tisíc obyvatel, je 190km a přes 2 hodiny jízdy po dálnici vzdálené od letiště Schiphol v Amsterdamu (AMS). Zatím z místního letiště GRQ aktuálně nelétá žádná pravidelná linka, plánovány jsou pouze letní chartery ke středozemnímu moři. V minulosti se z Groningenu létalo na pravidelných linkách do Londýna a Kodaně.

Zatím není přesně jasné na jakých linkách společnost Green Airways hodlá oba stroje využít, nicméně z jejich webových stránek je patrné, že hodlá v létě začít létat též z Karlsruhe do Berlína a Hamburku a prověřuje další linky do měst jako jsou Drážďany, Friedrichshafen, Hamburk, Rostock a Vídeň. Zejména v případě spojení realizace spojení do Vídně nebo Drážďan by pak cest s touto společností mohly využít též i cestovatelé z České Republiky či Slovenska.

Embraer E190 v barvách German Airways (zdroj: German Airways)

Témata