Společnost Air Antwerp definitivně končí

12.06.2021 - EvropaMalá belgická aerolinie Air Antwerp v pátek 11. června oznámila, že ukončuje činnost a bude zrušena. Společnost zahájila provoz v září 2019, kdy s více než 30 let starým letounem Fokker 50 zahájila lety z Anverp na London City Airport, na které létala v pracovních dnech třikrát denně.

Jediný letoun společnosti Air Antwerp, Fokker 50 (foto: Air Antwerp)

Kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím cestovním omezením Air Antwerp poprvé přerušily provoz v březnu 2020. Po šestiměsíční přestávce se podařilo společnosti obnovit lety, nicméně letový řád byl značně redukovaný - na lince mezi Anverpami a London City Airport létala jen čtyřikrát týdně.

Kvůli další vlně pandemie aerolinie oznámila přerušení letů od 30. listopadu 2020 zprvu do 2. ledna 2021. Později bylo přerušení prodlouženo nejdříve do 1. března, později do 1. dubna 2021. Nakonec lety nebyly obnoveny ani v dalším termínu 4. května a Air Antwerp oznámily, že zrušily všechny lety až do srpna. Jediný Fokker 50 přeletěl začátkem května do švédského Malmö, kde byl odstaven. To bylo předzvěstí konce společnosti. V pátek mluvčí Air Antwerp potvrdil, že představenstvo se rozhodlo ukončit činnost aerolinie a společnost zrušit.

Air Antwerp byly založeny v roce 2019 jako společný podnik CityJet a KLM, přičemž irský dopravce držel 75% podíl, zbytek měla nizozemská aerolinie. Společnosti chtěla vyplnit mezeru po VLM Airlines, které létaly z Antverp a v srpnu 2019 zastavily lety. Jediná linka z Antverp na London City Airport byla provozována v code-sharingu s KLM. Letos v květnu 75% podíl CityJet přešel na KLM a nizozemský dopravce se tak stal 100% vlastníkem Air Antwerp.

Letoun společnosti na letiti v Antverpách (foto: © Ad Meskens/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Témata