Smartwings si zajistily financování úvěrem ve výši 2 miliard korun

28.03.2021 - Česká republikaLetecká společnost Smartwings v pátek 26. března oznámila, že uzavřela se syndikátem bank vedeným UniCredit Bank úvěrovou smlouvu ve výši 2 miliard korun se splatností šesti let s využitím programu Covid Plus vyhlášeného českou vládou. Smlouva byla uzavřena se čtveřicí českých bank, které společně poskytly dva revolvingové úvěry - UniCredit Bank (podíl na úvěrech ve výši 954,41 milionů korun), Komerční banka (602,22 milionů korun), Československá obchodní banka (254,39 milionů korun) a Česká spořitelna (188,96 milionů korun).

Poskytnuté úvěry jsou z 80 % zajištěny ručením Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP). Za toto ručení Smartwings zaplatí EGAP odměnu ve výši téměř 200 milionů korun. Součástí transakce je také dohodnutá podpora od českých akcionářů, zejména společnosti Unimex Group. Podle Smartwings by bez této podpory nebyly možné garance EGAP.

(foto: Smartwings)

„Společností realizovaná restrukturalizační opatření, včetně podpory od leasingových společností, přináší Smartwings dalších cca 5 mld. Kč. Půjčka od společnosti EGAP a tato zmíněná opatření ve svém souhrnu převyšují 7 mld. Kč. Tato částka významně převyšuje splatné závazky společnosti Smartwings a vytváří dostatečnou finanční rezervu pro plnou obnovu letového provozu,“ uvedly Smartwings v tiskové zprávě.

Smartwings uvedly, že získaly výraznou podporu všech leasingových společností a dalších spolupracujících firem včetně společnosti Lufthansa Technik. Pronajímatelé letadel největšího českého leteckého dopravce významně podpořili již od počátku nástupu pandemie.

V pátek rovněž skončilo řádné moratorium v délce jednoho měsíce, které vyhlásil Městský soud v Praze 26. února na žádost Smartwings. Toto moratorium navázalo na dvě předchozí mimořádná moratoria. Tato moratoria chránila společnost před požadavky věřitelů od konce srpna 2020.

„Jedná se klíčový milník pro společnost Smartwings po ročním boji s dopady pandemie koronaviru. Čerpání půjčky završuje proces moratoria a umožňuje Smartwings pokračovat v provozu v následujícím období. Vážíme si důvěry, kterou v této složité době v nás mají tuzemské banky ve spolupráci s EGAP. Velmi si ceníme profesionálního přístupu bank, zejména pak UniCredit Bank, se kterou společnost spolupracuje více jak dvacet roků,“ uvedl Jiří Šimáně, předseda představenstva Smartwings.

Na procesu restrukturalizace Smartwings spolupracují s finančním poradcem EY a právním poradcem Dentons.

Díky zajištění financování je Smartwings připraven na provoz v nadcházející letní sezóně. Společnost plánuje létat z českých letišť, ale také ze svých základen v Polsku, Francii, Maďarsku, na Slovensku a Kanárských ostrovech. Flotila Smartwings nyní čítá 42 letadel. Smartwings má v tuto chvíli uzavřené smlouvy na zajišťovaní letecké přepravy s českými i zahraničními cestovními kancelářemi v hodnotě desítek miliard korun.

Kvůli dopadům pandemie koronaviru byly nuceny Smartwings stejně jako České aerolinie (ČSA) propouštět své zaměstnance. Skupina Smartwings, kam obě letecké společnosti patří, nakonec propustily na 600 zaměstnanců. ČSA nakonec na státní záruky nedosáhly. Soud nakonec na návrh ČSA koncem února vyhlásil úpadek. Dluhy společnosti dosahují zhruba 1,8 miliardy korun. Soud zatím jmenoval insolvenčního správce a prozatímní věřitelský výbor. Věřitelé mohou nyní přihlásit své pohledávky. O dalším řešení úpadku ČSA se má rozhodnout 7. června 2021, kdy dojde ke schůzi věřitelů.

Štítky