Smartwings a České aerolinie podaly návrh na vyhlášení dluhového moratoria

26.08.2020 - Česká republikaLetecké společnosti Smartwings a České aerolinie (ČSA), které jsou součástí skupiny Smartwings Group, dnes podaly návrh na vyhlášení mimořádného moratoria v rámci zákona Lex covid, které umožňuje odložení splatnosti dluhů ke zmírnění dopadů pandemie koronaviru. Obě firmy informovaly o podání žádosti dnes odpoledne v tiskové zprávě.

Smartwings - Boeing 737-800 (foto: Gforce800/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

„Potřeba využití moratoria plyne výhradně z následků způsobených pandemií, která globálně vyvolala největší krizi v historii letectví. Obě společnosti byly před vypuknutím pandemie ziskové a očekává se, že se po jejím pominutí k ziskovosti opětovně vrátí,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Vyhlášení mimořádného moratoria poskytne podle zprávy Smartwings a ČSA ochranu v době, kdy se příjmy obou firem dramaticky propadly. „Společnosti zároveň získají i čas pro navržení a vyjednání dlouhodobě udržitelného řešení, které bude výhodné pro všechny zúčastněné strany, tj. pro věřitele, zaměstnance i cestující,“ uvádí se dále ve zprávě.

„Na provozu společností Smartwings a ČSA se nic nemění. Obě společnosti zajišťují všechny plánované lety dle letových řádů a nadále obnovují další linky v závislosti na vývoji epidemiologické situace v jednotlivých zemích a cestovních omezeních. Skupina Smartwings Group, stejně jako ostatní letecké společnosti, provádí restrukturalizaci vedoucí k úsporám a mimořádné moratorium je jen vhodným dočasným opatřením, které dává Smartwings a ČSA potřebný čas k zajištění finanční stability společnosti ve spolupráci s financujícími bankami, pronajímateli letadel a dalšími věřiteli. Věříme, že veškeré kroky, které činíme, nám umožní úspěšně překonat tuto bezprecedentní krizi,“ řekl Jiří Šimáně, předseda představenstva Smartwings.

Skupina Smartwings Group v důsledku vyhlášení výjimečného stavu vládou ČR a zavedení mimořádných opatření v souvislosti se šířením nového koronaviru zaznamenala v porovnání s loňským rokem v měsících duben až červen 2020 propad letových výkonů o 95 %, v červenci a srpnu o více než 80 %.

Obě společnosti od počátku pandemie koronaviru realizovaly úsporný program a přijímaly veškerá možná opatření s cílem čelit ekonomickému dopadu koronaviru. V počátečních měsících koronakrize program podpory pro velké firmy podnikající v ČR v oblasti dopravy a cestovního ruchu nebyl zahájen. Program COVID Plus, určený pro pandemií postižené firmy z oblasti dopravy a cestovního ruchu, byl spuštěn EGAP po notifikaci Evropskou komisí až v druhé polovině července a Smartwings a ČSA nyní realizují kroky směřující k vyžití právě tohoto programu.

„Proces žádosti o záruky za tento úvěr je složitá a časově náročná procedura vyžadující dohodu celé řady stran. Zejména z těchto důvodů skupina Smartwings Group využila mimořádného moratoria. Jednáme o všech dostupných možnostech financování, abychom zajistili provoz obou společností, a v průběhu celého procesu budeme úzce spolupracovat s našimi financujícími institucemi i dalšími zúčastněnými stranami. V této souvislosti jsme také nově angažovali mezinárodního poradce, společnost EY, která má rozsáhlé zkušenosti v oblasti restrukturalizací a zajišťování financování i potřebnou specializaci na letectví,“ dodal Jiří Šimáně.

Jak dnes informovaly Hospodářské noviny (HN) chce čínská státní korporace CITIC, která drží v aerolinii 49,9% podíl, odejít ze Smartwings. Podle deníku mezi českými a čínskými akcionáři panuje vzájemná nedůvěra. Podle HN Číňané oznámili úmysl prodat svůj podíl koncem července. Snaží se však odejít z firmy alespoň s minimálním ziskem a proto požadují za svůj podíl částku, která neodpovídá současné krizové situaci.

Smartwings po pauze vynucené pandemií koronaviru obnovily lety s cestujícími 10. června. V současné době létají Smartwings z Prahy do 25 destinací a z Brna do devíti a z Ostravy do dvou cílů. ČSA nyní operují pravidelné lety pouze do 12 destinací. Společnost však od září plánuje obnovení linek do Barcelony, Madridu, Budapešti, Göteborgu, Bukurešti, Bruselu, Varšavy a Milána. K obnovení dalších linek má docházet v návaznosti na vývoj epidemiologické situace v jednotlivých zemích a platnosti cestovní omezení.

Štítky