Hospodářské noviny: Číňané chtějí odejít ze Smartwings

26.08.2020 - Česká republikaLetecká společnost Smartwings čelí podle dnešního vydání Hospodářských novin (HN) vážným potížím. Aerolinie podle deníku ochromuje vzájemná nedůvěra akcionářů. I přes získání státních garancí nebyly Smartwings úspěšné ve vyjednávání s bankami o úvěrech, jež potřebují na přežití do příští sezóny.

Dnešní článek o společnosti Smartwings vyšel na titulní stránce Hospodářských novin

Podle zdrojů HN se čínská státní korporace CITIC, která drží v aerolinii 49,9% podíl, rozhodla, že ze Smartwings zcela odejde. "Konkurz si nepřejí, ochota nalít tam další peníze je však hodně malá. Teď se vyjednává o prodeji jejich podílu," citovaly HN zdroj obeznámený s průběhem jednání.

Podle HN oznámili Číňané úmysl prodat svůj podíl koncem července, přičemž se snaží odejít alespoň s minimálním ziskem. Proto požadují cenu, která odpovídá době růstu letecké dopravy. Zástupce CITIC Jaroslav Tvrdík uvedl dříve pro HN, že Číňané koupili svůj podíl za jednu miliardu korun.

Komplikovaná situace mezi akcionáři ztěžuje záchranu Smartwings. Podle HN čeští akcionáři počítající s tím, že budou muset sehnat jinde původně přislíbené peníze od Číňanů jinde. "V žádném případě nechceme nechat společnost padnout. Na řešení s bankami pracujeme a v horizontu několika týdnů bychom měli být schopni předložit EGAP žádost o podporu," uvedl pro HN Jiří Šimáně, předseda představenstva Smartwings.

Podle HN získaly Smartwings minulý měsíc od EGAP potvrzení, že pokud si dohodnou s bankami úvěr, mají nárok garanci získat. EGAP zařadil Smartwings kvůli současnému stavu letecké dopravy a nejistoty kolem jejího oživení do nejvíce rizikové kategorie. Maximálně se může EGAP zaručit za úvěr dvě miliardy korun.

Témata